24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Dans Et Rusya Ağla Avrupa’

Rusya’da özellikle Ukrayna savaşından sonra daha da güçlenen milliyetçilik dalgası, Batı’yı “tiye alan” eski bir şarkıyı beklenmedik şekilde yeniden hit haline getirdi.

Ünlü şarkıcı Glyuk’oZa’nın ilk olarak 2008 yılında seslendirdiği “Dans Et Rusya ve Ağla Avrupa” şarkısının aslında herhangi bir siyasi içeriği yok, hatta banal denilecek kadar basit ve sıradan.

Şarkının sözlerinin bir bölümü şöyle:

Biz basit kızlarız

Kulaklarımızda altın küpeler yok ama

Nereden bakarsan bak

Bizde en güzel kalçalar

Dans et Rusya, ağla Avrupa

Oligarklar sorun değil

Milyonlarca kırmızı gül

Ayaklarımın altında 

14 yıl sonra yeniden popüler olan şarkı için Ukrayna’da savaşan Rus askerlerinin görüntüleri eşliğinde Youtube videoları hazırlandı. Bunlardan birini izleyenlerin sayısı altı buçuk milyona yaklaştı.

Şarkı gibi, asıl adı Natalya İlininça Çistyakova-İonova olan 36 yaşındaki sanatçının da kamuoyunda öne çıkan siyasi bir kimliği yok.

Ancak 2020 yılında Kiev’e gittiğinde Kırım’ı ziyaret ettiği için Ukrayna güvenlik kuvvetleri tarafından havaalanında sorguya çekildi. İonova, “Kırım’ın işgali için ne düşüyorsunuz” sorusuna, “Bir şey düşünmüyorum. Benim için Ukrayna’ya gelebilmek politikadan daha önemli” yanıtını verdi. Yine de Kırım ziyareti nedeniyle Rusya gibi popüler olduğu Ukrayna’ya girişi 2023 yılına kadar yasaklandı.

Benzer bir gerekçeyle Ukrayna’ya girişi yasaklanan Rus sanatçı Nataşa Korolyova kararın kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuştu.

 

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikPutin sarhoş muydu?
Sonraki İçerikLenin’e aşk mektubu
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler