14.3 C
İstanbul
12 Nisan 24, Cuma
spot_img

Lenin’e aşk mektubu

Fuad Safarov, Moskova

Bolşevik Devrimi önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in sevgilisi Inessa Armand’nın gizli bir mektubu ortaya çıktı.

Rus devlet kanalı Rossiya’da canlı yayınlanan programda, 1917 Bolşevik Devrimi’nin yıl dönümü bağlamında Moskova’da Lenin’in özel hayatı ile ilgili bazı yazı ve mektupların sergilendiği duyuruldu.

Belgeler arasında sevgilisi Armand’ın Lenin’e yazdığı bir mektup da yayınlandı. Mektupta Armand’ın Lenin’den ayrıldıktan sonra devrim liderini eşi Nadejda Krupskaya’dan kıskandığı görülüyor.

Mektupta Armand duygularını şöyle aktarıyor:

 “O sıralar senden korktum, ateşten korktuğumdan daha çok korktum. Ama sana gelmektense ölmek daha iyiydi. Herhangi bir nedenle Nadejda Krupskaya’nın odasına girdiğim zaman hemen kendimi kaybediyor ve çocuk gibi davranıyordum.”

Inesse Armand kimdir?

Lenin’in sevgilisi olarak tanınan devrimci feminist. Lenin ve Bolşeviklerle Paris’te tanıştıktan sonra, Bolşeviklerin Rus parlamentosu Duma’ya girebilmesi için kampanyalar yürüttü ve tutuklandı. Bu sırada Lenin ile mektuplaşmaları sürdü.

Armand, Bolşevik Devrimi’nden sonra Rusya’ya geldi ve 1918’den 1920’de koleradan ölene kadar Kremlin’de, Lenin’le birlikte yaşadı. Kremlin’de Lenin’in karısı Krupskaya, kız kardeşi Maria ve sevgilisi Armand’nın ayrı odaları vardı.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler