24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Putin gerçekten hasta mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hasta olduğu yolunda Batı medyası kaynaklı iddialar son dönemde yeniden artmaya başladı.

Putin’in sağlığıyla ilgili olarak geçmişte de ortaya atılan iddiaların çok büyük bölümü İngiliz medyasından geliyor. Son olarak Sun gazetesi Rusya liderinin kanser olduğunu, yakında ameliyata gireceğini, bu süreçte kısa da olsa yerini Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’e bırakacağını ileri sürdü. Haberini “Kremlin’deki kaynaklara” dayandıran Sun Patruşev’den, “Putin’i Ukrayna savaşına başlatmaya ikna eden adam” diye söz etti. Sun Putin’in aynı zamanda Parkinson hastası olduğunu da ileri sürdü.

Benzer şekilde İngiliz Daily Mail de birkaç hafta önce, Paskalya ayini sırasındaki görüntüsüne dayanarak Rusya liderinin Parkinson hastası olduğu iddiasını ortaya attı. Görüntüleri inceleyen Batılı uzmanlar Putin’in hastalığın erken bir aşamasında bulunduğunu tahmin etti. Genellikle vücudun bir tarafını etkileyen Parkinson, hareketlerde yavaşlama ve el ya da parmaklarda titreme gibi belirtiler gösteren bir merkezi sinir sistemi bozukluğu. Putin’in Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesinden yansıyan görüntüler de benzer dedikodulara yol açmıştı.

2015 yılında ise yine Batılı kaynaklar Putin’in Asperger bozukluğu yaşadığını ileri sürmüştü. Otistik bir rahatsızlık olan Asperger’in belirtileri arasında göz temasından kaçınma, iletişimde sorun, yüz ifadesinde ve vücut duruşunda sıra dışı haller bulunuyor.

Putin’in sağlık sorunlarıyla ilgili Batı kaynaklı iddialar Kremlin tarafından hep yalanlanıyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İtalyan Mediaset kanalının konuyla ilgili sorusunu yanıtlarken, “O haberleri Putin’le görüşen yabancı liderlere sorun. Mesela Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri  Antonio Guterres’e…” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikYeniçağ gazetesi veda etti
Sonraki İçerikGence’de bir gün
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler