3.5 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

‘Önümüzdeki 6 ay kritik’

Nasrullah Ayan Youtube kanalında açıklanan son enflasyon rakamlarını, ekonominin durumunu ve yakın gelecekte neler yaşanabileceğini Devrim Akyıl’la değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı enflasyonunu yüzde 11.10, yıllık enflasyonu ise yüzde 48.69 olarak duyurdu. Buna karşılık bağımsız Enflasyon Araştırma Hrubu (ENAG), Ocak enflasyonunu yüzde 15.22, yıllık enflasyonu ise yüzde 114.87 olarak açıkladı.

Akyıl, “Faizi düşürerek enflasyonun düşürülemeyeceğini aylardır söylüyoruz. Hiçbir iktidar enflasyonun bu kadar hızlı yükselmesini istemez. Faiz, kur ve nakit akışı ekonominin temelidir. Enflasyon kendini büyüten bir olgu. Sadece para politikasıyla müdahale edilebilir” dedi. Türkiye’nin enflasyon ve stagflasyon (ekonomide durgunlukla enflasyonun bir arada yaşanması) arasında sıkıştığını belirten Akyıl, büyük miktarda nakit akışı sağlanmazsa sistemin en geç altı ay içinde duracağını söyledi.

Ayan ise, “Hastalığı tedavi edebilmek için önce hasta olduğunuzu kabul etmeniz lazım” dedi.

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler