5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Moskova’dan Ankara’ya ‘Kırım’ tepkisi

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ( YTB ) Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf’un Kırım Tatarları ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Düzenlediği basın toplantısında, yöneltilen bir soru üzerine Zaharova, Yusuf’un 22-25 Aralık tarihlerinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Kırım Tatar sorununa yönelik konferansta yaptığı açıklamasını, “Uygunsuz ve ikili ilişkilere zarar verici” olarak nitelendirdi.

Zaharova, “Rusya’da aşırılık yanlısı olarak tanınan Kırım Tatar Halkı Meclisi’nin Rusya karşıtı geleneksel açıklamaları kimseyi şaşırtmıyor… Tabii ki, Sayit Yusuf’un “Meclis” provokatörlerini takip etmesi ve bir sonraki benzer etkinliğin Bahçesaray’da düzenlenmesi arzusunu dile getirmesi üzücü” dedi.

Zaharova, “Türkiye Cumhuriyeti yürütme erkinin resmi temsilcisinin Rusya Federasyonu’nun egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bu açıklamalarını uygunsuz, açıkça zararlı olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Moskova’nın, “Açık şekilde Rusya karşıtı faaliyetlerde bulunan Meclis gibi aşırılık yanlısı örgütlerle flört etmenin kabul edilemez” olduğunu vurguladı.

Bu tür açıklamaların Rus-Türk ilişkilerine zarar verdiğini savunan Zaharova, “Bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu tür söylemler ikili ilişkileri zedeliyor. Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı yarara dayalı bir ortaklığın kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi için iki devlet liderinin izlediği çizgiyle çelişiyor” dedi.

“Kırım’da olup bitenler ve orada yaşayan tüm milletlerden vatandaşların yaşamları hakkındaki gerçeği içtenlikle öğrenmek isteyen dostlarımızı, Bahçesaray da dahil olmak üzere bu misafirperver cumhuriyette görmekten her zaman mutluyuz” diyen Zaharova, “Türk arkadaşlarımızı da oraya davet ediyoruz. Sayit Yusuf Bey Bahçesaray’ı ziyaret etmek istiyorsa, aşırılık yanlısı yapılarla değil, bunun nasıl yapılacağı konusunda kendisini memnuniyetle bilgilendirecek olan Rusya Federasyonu’nun devlet yapılarıyla iletişim kurmalıdır” sözleriyle YTB Başkan Yardımcısı’nı bölgeye davet etti.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler