3.5 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Aslan burcunun olumsuz yönleri

İlhan İlmenöz

Burç kötüleme işine devam ediyoruz. En son Yengeç burcu insanlarını gömmüştük. Sıra Aslanlara geldi. Geriye Başak-Terazi-Akrep kalıyor.

Neyse hemen başlayalım o zaman Aslanların ipliğini pazara çıkarmaya…Birkaç gün geciktim diye sizi unuttum sanmayın Aslanlar.!

Şimdi bunlar bakalım bizde ne bulabilecek diye köşelerinde kasım kasım kasılsınlar bakalım. Arkadaşların öz güvenleri yüksek ya, sanki her şeyleri ile dört dörtlük ve kusursuz gibi kendilerini burçlar dağının en tepesinde görürler. Çünkü onlar sütten çıkma ak kaşık, hiçbir defoları yok zannediyorlar ama çok yanılıyorlar.

Zaten bunların hayatları kendilerini beğenmekle ve rol yapmakla geçer. Akılları fikirleri gösteriş, fiyaka ve ilgi çekmek üzerine kuruludur. Dikkat edin, bunların bu albenisine, gösterişine asla inanmayın, çekiciliklerine kapılmayın. Zira çok kurnaz olup sizi hemen etkileri ve güdümleri altına almaya çalışırlar. Sakın tuzaklarına düşmeyin.

Beğenilmeyi, ilgi çekmeyi, takdir edilmeyi çok severler. Çevrelerinde hayran kitlesi yaratmaya bayılırlar. Pohpohlarsanız, durmadan över ve ilgi manyağı haline getirirseniz sizden iyisi yoktur. Bakın size buradan bir ipucu, bu dediklerimi yaparsanız Aslan’ları kandırmak çok kolaydır. Geri planda kalmayı hiç sevmedikleri için verin gazı gitsin. Sen şöyle güzelsin, böyle yakışıklısın, en büyük sensin, en en en… Ondan sonra ne isterseniz isteyin, ellerinde avuçlarında ne varsa alırsınız.

Kendilerini yüksekte gören, megaloman, kibirli ve küstah tipler genellikle bu burçtan çıkar. Burunları havada gezdikleri için çevrelerinde olup bitenin farkında bile değillerdir. İnsanlarla dalga geçmeyi, onlarla alay etmeyi çok severler. Ama karşılarındakiler bundan alınıyor mu, üzülüyor mu bunu hiç düşünmezler.

Bunların çoğu hep kendi bildiklerinin en doğru ve tek doğru olduğuna inanırlar. Anne veya babası bu burçtan olanlara yazık, çünkü emir komuta zinciri altında büyürler/büyütülürler. Başkalarının fikirlerini, düşüncelerini çok fazla önemsemezler. Onlar her şeyin en iyisini, en doğrusunu bilirler. Farklı tavsiyelere ihtiyaçları yoktur. O yüzden kendileri gibi megaloman olan Yay ve Koç burcundan olanlarla çok iyi anlaşırlar. Akrep, İkizler ve Boğaları ise hiç sevmezler.

Aslan Burcu’ndan olanlara  iş beğendiremezsiniz, çünkü hiçbir işi, hiçbir şeyi kendilerine layık görmezler. Onlar hep en tepelerde olmalı, emri altında olanlar çalışmalı ve onlara hizmet etmelidir. Sıradan insanlar gibi basit işlerde çalışmak istemezler, makam mevki sahibi olmak onlar için çok önemlidir.

Yani iş beğenmeyip  “ben bunu yapacak insan mıyım?” deyip hiçbir işe dokunmayan Aslan sonunda başkalarının eline bakmaya mecbur kalır. Bu durumda dahi muhtaç duruma düştüğünü kabul etmez. İnsanların ona bakması gerektiği yanılgısına düşer.

İstekleri hiç bitmez, çevrelerindeki herkesi ve her şeyi kontrol altına almak, kontrol altında tutmak isterler. Emir vermeyi, emretmeyi, çok sever her istediklerinin anında yerine getirilmesini en doğal hakları olarak görürler. Herkesin onlara biat etmesine bayılırlar. Kimsenin onlara emir vermesini istemezler. Tahakküm güçleri çok fazladır. Saygı gösterdiğiniz ve ona sadık olduğunuz zaman sizden iyisi yoktur. O zaman sizi sonuna kadar koruyup kollarlar. Demokrasi bunlara göre değildir, Aslan monarşi yanlısıdır.

En büyük korkuları daha doğrusu hazmedemedikleri şey, sorgulanmak ve onlardan şüphelenmektir. Nasıl olur bu demeyin. Onlar mükemmel insanlar ya, o bakımdan kimsenin onlardan şüphelenmesini istemezler.

Ayrıca yaptıkları konusunda o nasıl oldu, bu nasıl diye onları sorgulamayın. Size öyle bir saldırırlar, öyle bir bağırırlar ki şaşar kalırsınız. Herhangi bir konuda yanlışlarını, hatalı olduklarını kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan daha zordur. İnatçılıkları meşhurdur. Hele bir de eleştirdiniz mi, yandınız. Artık sizi kimse kurtaramaz. Gururları ve şişkin egoları sık sık hata yapmalarına neden olur.

Öyle her konuda kurnazlık yapacak kadar da ayrıntılı düşünmezler. Kafalarında çok fazla tilki dolaşmadığı için entrika çevirmeyi çok bilmezler. Bu yönleri ile de en saftirik insanlar Aslan burcundan çıkar. Hatta bazıları çocukluk derecesinde saf ve iyi niyetlidir. Bu açıdan bakıldığında bunları kandırmak ve kullanmak çok kolaydır.

Aslan Burcu insanı paranın değerini bilemez. Lüks yaşamayı, hediye almayı, gösterişi ve abartmayı severler. Ellerine geçeni de har vurup harman savururlar. Savurgan, ay sonunu getiremeyen, hani “cep delik cepken delik” diye tabir edilen insan tipidir. Kadınları süsüne mücevheratına, makyajına, giysilerine çok düşkündür. Cebinde beş kuruşu olmasa bile yine de akıllarında hep para harcama düşüncesi vardır. Bunlar için paradan daha önemli olan şey karizmadır. Para yerine içi boş konum ve unvanlar, makamlar ve mevkiler ile bunları kandırabilirsiniz.

Çeneleri çok düşüktür. Arkadaş ortamlarında, dost meclislerinde geri planda kalmayı hiç istemezler. Hep kendileri konuşsun, herkes onları dinlesin isterler. Ama siz konuşurken dinliyormuş gibi yaparlar. Ne yapıp edip, ön plana çıkarlar, ilgiyi bir şekilde kendi üstlerine çekmeyi başarırlar. Görmezden geldiğiniz an dünyaları yıkılır.

Bunların canını alın, parasını alın ama asla görmezden gelmeyin, işte o zaman ölürler, ilgi manyağıdırlar. Hele girdikleri ortamlarda kendilerinden daha çok dikkat çeken tipler oldu mu gerçekten hüsrana uğrar, yıkılırlar. Ortamlarda liderlik mücadelesine girmeyi severler.

Enerjik ve dinamik görülseler de aslında çok tembeldirler. Depresyona girdiklerinde daha da tembelleşirler. Yattıkları yerden kalkmak bilmezler. Bu dönemlerde homini gırtlak durmadan yemek yerler. Hastalandıklarında ise çok nanemolla olurlar. İşte o zamanlarda bunların çevrelerinde olanlara Allah sabır versin. Mızmız ve uyuz ruh halleri ile sizi canınızdan bezdirirler.

Sonuç olarak; kendilerini mahallenin en güzel kızı, en yakışıklı erkeği, ailenin gözdesi, okulun/sınıfın yıldızı, burçların en soylusu, iş yaşamlarının en başarılısı, tüm ortamların en birincisi göre/zanneden Aslan burcu dost ve arkadaşlarımı diğer burçtan olanlar gibi çok seviyorum. Merak etmeyin ve de ciddiye almayın.

Bir başka burç kötüleme yazısında görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler