5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Kuklacı ve kuklaları

Futbolda bir başarı ve başarısızlık değerlendirmesi ve bunun üzerinden Fenerbahçe ve Ali Koç’u başarılı başarısız gösterip halkla bağını kesme çabası var ki bu kocaman bir yalan.

Başarılı ve başarısızın tanımını yaparken “başarı” olarak neyi adlandırdığınızı da belirtmeniz gerekir. Bana göre futbolda başarı, sahada mücadele edilerek kazanılan ve tek kaynağı futbolcuların alın teri olan kupadır.

Oysa futbolumuza Fetö bulaşmış, insanlar şu anda her şey normalmiş gibi davranıyor çünkü çoğunluğun işine geliyor. Oysa futbola Fetö’nün müdahil olmayı bırak, dizayn ettiği mahkeme kararları ile kesinleşmiş bir olgu, tartışılır yanı yok.

Daha önce defalarca yazdığım için artık adlarını tekrar etmek istemediğim iki futbolcu var. (Merak edenler eski yazılarıma bakabilirler) Biri üç kere, diğeri bir kere gol kralı olmuş. İkisi toplam 355 gol atmış, bunların hepsinin nizami olduğunu, bir tanesinde bile işin içine Fetö parmağının girmediğini düşünmek insanın kendisini kandırmaktan öte bir şey değildir. Ligimizde top koşturmuş ve Fetö iltisaklı olan onlarca hoca ve futbolcu var, Fenerbahçe de bile var. Peki bunlara “Sen Fenerbahçe’ye git ve onlara içerden tuzak kur denmediğini, Fetöcü bir kalecinin atılan bir şutta elini çekmediğini, Fetöcü bir hocanın bilerek takımını yanlış oynatmadığını nereden bilebiliriz.

Sözünü ettiğim iki futbolcunun farkı şu: Lider kadrosundalar ve futboldaki her Fetöcüye hükmedecek konumdalar, ne derlerse yapılır.

Fetö suç örgütü Fenerbahçe’ye tuzak kurmuş, kumpasla yöneticilerini hapse atmış, hakemlerle ile ilgili iddialar, Toygun Atilla’nın yazısı (*) var. Maçtan sonra Fetö’nün polise Fenerbahçe’ye tuzak kurmuş, bu şartlarda oynanan o final maçının temiz olduğunu nasıl düşünebiliriz? Elbette düşünemeyiz, maçın üstünde Fetö gölgesi var.

Derin devletler, taraflı TFF başkanları ve hakemler ve bizzat Fenerbahçe’yi hedef almaktan çekinmeyen bakanlar varken kimin başarılı kimin başarısız olduğu nasıl belirleyeceğiz?

Günümüzde bile tarikat-futbol ilişkilerinin canlı örneği var ve sürüyor. İskenderpaşa ve Rıfai cemaatleri adı geçen cemaatler, bunların futbola müdahil olmadığını, para aklamadığını nereden bileceğiz?

Belirleyemeyiz ama ortada bir gerçek var: Fenerbahçe her türlü güce karşı savaşmış, savaşmaya devam etmektedir. Ne Aziz Yıldırım ne de Ali Koç Fenerbahçe’yi namerde muhtaç etmiştir, dimdik ayakta tutmuşlardır ve bence ikisi de son derece başarılıdır.

Formasından çekilen oyuncuya gözünün önünde olmasına rağmen faul çalmayan, 3 metre net rakibin gerisinde olan oyuncuya, rakipten gelen topa ofsayt kaldıran hakemlerin olduğu ligde başarının sahada belirlenmediği açıktır.

Başarı tüm düşmanlığa rağmen kimseye muhtaç olmamaktır, kuklacının kuklası olmak kimseyi başarılı yapmaz. Başarılı olan Fenerbahçe ve başkanlarıdır.

(*) https://www.odatv4.com/guncel/fetonun-spor-ayagiyla-neden-yuzlesilmedi-20061948-163341)

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler