8.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

‘Kalitesiz yapılar öldürdü’

Türkiye ve Suriye’yi sarsan depremler komşu ülkelerde de hissedildi. Novıye İzvestiya portalı depremi hisseden ülkeler arasında Gürcistan, Abhazya, Kıbrıs, İsrail ve Bulgaristan’ı sayıyor.

Portale konuşan Rusya Bilimler Akademisi Deprem Tahminleri Enstitüsü Direktörü Pyotr Şebalin bölgede 6 büyüklüğündeki depremlerin birkaç gün daha devam edebileceğini söyledi.

Novıye İzvestiya ilgili haberinde Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının gözlemlerine de yer verdi. Türkiye’de yaşayan bazı Rus bloggerlar Ermenistan depreminde can kaybını arttıran faktörlerin Türkiye için de geçerli olduğu yorumunu yaptı: Kalitesiz inşaatlar.

Enkaz fotoğraflarını yorumlayan Yunan inşaat mühendisleri de sadece depreme dayanıklı iskelete sahip binaların ayakta kaldığını, ancak fay hatları üzerindeki bütün binaların bu prensibe uygun inşa edilmediğini söyledi.

Novıye İzvestiya editörleri son olarak beklenen İstanbul depremine değiniyor. Portal Kanal İstanbul projesi için planlanan kazı çalışmalarının bölgedeki sismik aktiviteyi olumsuz etkileyebileceği yönünde endişeler bulunduğunu aktarıyor.

Ekonomiye etkisi

Rus medyası ayrıca, Türkiye’deki deprem felaketinin ülke ekonomisine olası etkilerini mercek altına aldı. Kommersant gazetesi, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumunun verilerine göre, yıkımların Türkiye GSYH’sinin yüzde 2’sine mal olabileceğini yazdı.

Depremlerin etkisiyle ülkenin altyapı tesislerinin bir kısmının yıkıldığı ve geçici olarak kullanılmaz hale geldiği belirtilen haberde, İskenderun Limanı’nda çıkan yangına dikkat çekildi.

Rus gazetesi, deprem felaketi nedeniyle Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından petrol akışının durdurulduğunu, ancak boru hattının zarar görmediğini aktardı.

Türkiye’nin ilerleyen yıllarda altapı tesislerinin yeniden inşası nedeniyle enerji tüketiminin artacağını öngören Kommersant, “Ankara’nın bunu doğal gaz pazarlıklarında elini güçlendirmek için kullanabileceği” yorumunu yaptı.

Depremin Türkiye’nin turizm sektörünü de etkileyeceği tahmin edilen haberde, ülkenin güneydoğusunda üç havaalanının faaliyetlerini durdurduğu, en az beş otel yıkıldığı bildirildi.

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler