9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

‘Aynısı İstanbul’da olacak’

Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 büyük deprem büyük bir faciaya neden oldu. Deprem nedeniyle 10 kentte yıkım yaşandı. Yaşanan felaket sonrası gözler bilim insanlarına çevrildi.

Medyatava’nın haberine göre, tv100’ün ses getiren programlarından Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum’a ünlü jeolog Prof. Dr. Celal Şengör konuk oldu.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerle ilgili kritik değerlendirmelerde bulunan Şengör, bilimin önemine dikkat çekti, deprem eğitiminin eksik olduğunu belirtti.

Candaş Tolga Işık’ın “Bu deprem İstanbul depremini tetikler mi? İstanbul’da deprem oldurur mu? İstanbul’da bir şeyi tetiklemesine gerek var mı depremin?” sözlerine Prof. Dr. Celal Şengör, “İstanbul’da deprem zaten olacak. İstanbul’da olduğu zaman aşağı yukarı bu büyüklükte olacak. Bizim ilk tahminimiz 7,8 büyüklüğüydü. Sonra Kumburgaz’daki deprem olunca belki bu doğuya doğru kırar o zaman belki 7,2 olabilir. Ama emin değiliz. Mesela, 1766 depremi… Önce bir parçayı kırmıştı birkaç ay sonra öteki parçayı kırmıştı” yanıtını verdi.

“Yani burada tabiatla inatlaşmanın anlamı yok” diyen Celal Şengör, “Tabiat bizden güçlü bunu anlamamız lazım. Palavrayla da tabiatın önüne geçemeyiz. Dolayısıyla işi ciddiye almalıyız. Devlet vatandaşı eğitmek zorunda. Benim son senelerde gördüğüm devlet tam tersini yapıyor. Gerekli dersleri kaldırıyor çünkü kendisi de bilgisiz” ifadelerini kullandı.

Celal Şengör, Candaş Tolga Işık’ın “Bir meslektaşınız dün İstanbul’da deprem olmayacak dedi gördünüz mü?” sorusuna ise “O benim meslektaşım olamaz” diye yanıt verdi.

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler