8.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Yardım gönderen ülkeler

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından çok sayıda ülkeden Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri ve yardım gelmeye başladı.

İsrail’den yola çıkan ‘Zeytin Dalları’ adlı insani yardım ekibi Adana’ya ulaştı ve ilk değerlendirmelerinin ardından kurtarma operasyonlarına başlamak üzere deprem bölgelerine doğru hareket etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “İsrail Devleti adına Türkiye’nin güneyinde yaşanan deprem nedeniyle Türk halkına derin üzüntülerimi bildiririm. Kalbimiz depremden zarar görenlerin yanında” dedi.

Hindistan’ın gönderdiği ilk uçak da Adana’ya indi.

Avrupa Birliği (AB), 19 üye ülkeden 30’dan fazla arama kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye’ye gitmek için seferber edildiğini söyledi. Bu ekiplerde 1200’den fazla kurtarma personeli ve 70 arama köpeği bulunuyor.

Bir AB sözcüsü bugün 11 ekibin bölgeye ulaştığını, diğerlerinin de yolda olduğunu belirtti.

AB’den destek gönderen ülkeler Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Belçika, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yardım malzemesi ve arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Suriye ve Türkiye’ye 100 milyon dolar yardım göndereceğini açıkladı.

Çin, ilk kurtarma ekiplerinin Salı günü Türkiye’de çalışmaya başladığını ve ülkeye 5,9 milyon dolarlık acil yardım desteği verileceğini söyledi.

Japonya’dan 18 kişilik arama kurtarma ekibi Salı sabahı Türkiye’ye ulaştı.

2017’de başkent Meksiko ve çevresini etkileyen, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği depremde önemli görev üstlenen Meksika arama kurtarma köpeği ekibinden 16 köpek de Türkiye’ye gönderiliyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 100 kişilik iki IL-76 uçağının Türkiye’ye uçmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suriye’ye Rusya’dan yardım teklifinde bulundu, gerekli yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Tayvan, iki arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybına neden olan yıkıcı deprem haberinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır” dedi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, Türkiye’ye kurtarma görevlileri ve acil tıbbi yardım malzemesi gönderilmesi talimatı verdi.

İran’dan da 6 ekip yola çıktı.

Bulgaristan’dan 19 kurtarma aracıyla yola çıkan 59 kişilik ekip, Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptı.

İspanya, depremden etkilenen bölgelerde sağlık tesisi kuracak

Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda İspanya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (AECI) depremden etkilenen bölgelerde START Hastanesi isimli özel sağlık çadırları kuracağını belirtti.

Bu tesislerde 2 cerrahi ünite, çeşitli ekipman ve 70 doktorun bulunacağı aktarıldı.

Yunanistan’da devlet yetkililerinin yanı sıra tüm siyasi partiler Türk halkının yaşadığı faciadan duydukları derin üzüntülerini paylaşan mesajlar yayımladı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra TV kanallarına yaptığı canlı açıklamasında, “Yardım amacıyla Yunan EMAK (enkaz ve itfaiye) birimlerinin Türkiye’ye gönderildiğini” söyledi ve “Türkiye’nin talep etmesi halinde depremzedelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri göndermeye hazır olduklarını” belirtti.

Yapılan açıklamaya göre Miçotakis’in talimatından sonra C-130 askeri nakliye uçağı, 21 EMAK itfaiye/enkaz kurtarma komandosu, 2 enkaz kurtarma köpeği, 5 doktor, Yunan deprem dairesi başkanı sismolog Efthimios Lekkas, Türkiye’ye gönderildi. Bir ekip Hatay’da Salı günü arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Hollanda Kızılhaçı, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bir yardım kampanyası başlattı.

Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve 8 özel eğitimli köpek, Türkiye’ye hareket etti.

Belçika Türkiye’de deprem felaketinden etkilenenlere tıbbi yardım sağlamak ve Türk hastaneleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için afet bölgesinde bir sahra hastanesi kuracak.

Belçikalı sağlık ekipleri Çarşamba günü Türkiye’ye giderek çalışmalara başlayacak.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medyada yaptığı paylaşımda 139 arama kurtarma görevlisinin Türkiye’ye gideceğini açıklamıştı.

DHA’ya göre İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibinin, deprem sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktığı belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden, depremden etkilenen bölgelere acil destek yetkisi verdiğini ve yönetiminin Türkiye’de yetkililerle yakın temasta çalıştığını söyledi.

İngiltere, Türkiye’ye 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi dahil acil destek gönderiyor.

İngiltere’den cerrahlar, sağlık görevlileri, acil durum sağlık personeli ve lojistik personelin yer aldığı bir sağlık ekibi Türkiye’ye uçmayı bekliyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timi gönderileceği açıklandı.

(BBC Türkçe)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler