11.5 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

İnşaat VAR

İki basit ama önemli konu var ülke gündemine girmeyen: Birincisi Halil Umut Meler ve ekibi Şampiyonlar Liginde Benfica-Brugge maçını yönetti. Meler iyi maç yönetti ama yan hakemleri rezaletti.

3 kere yanlış ofsayt bayrağı kaldırdılar, ikisi gol oldu ve VAR düzeltti.

Bir maçta 3 hatalı karar oldukça önemli bir yetersizliğe işaret eder.

Bunu yazıyorum çünkü Halil Umut Meler ve ekibi Fenerbahçe-Galatasaray maçını da yönetti ve 2. gol ofsayttı. VAR her zamanki gibi Fenerbahçe aleyhine olan bu durumu düzeltmedi.

Galatasaraylılar şimdi maç zaten 3-0 bitti diyecek ama o gol olmasa belki maç değişirdi, her şey olabilirdi.

Artık kesinlikle eminim ki VAR hakemleri ya yetersiz ya temiz değiller ya da Fenerbahçe’ye karşı olmak gibi özel bir emirleri var, yoksa Fenerbahçe en az 5 puan önde olurdu.

Bir de Galatasaray’ın Florya konusu var, beni ilgilendirmez ama orada Emlak Konut aracılığı ile TOKİ’ye ait bir araziyi aldılar, kafamda sorular var:

1- Birinci derece deprem bölgesi olan Florya’da nasıl inşaat izni alacaklar?

2- Deprem nedeniyle artan maliyetler düşen fiyatlar hatta ülkenin tüm kaynakları deprem bölgesine aktarılırken belki parasıyla inşaat malzemesi bile bulamayacakken projenin kârlılığını nasıl etkileyecek?

3- Projenin kahramanın mali durumu nasıl bankalarla sorunu var mı? Kendi söküğünü dikemiyorsa Galatasaray’ın söküğünü nasıl dikecek?

4- Arsa sahibi için hasılat paylaşımı ve kat karşılığı gibi “0” riskli sistemler varken TOKİ ve Emlak Konut gibi piyasanın büyük oyuncuları bile bunu tercih ederken Galatasaray tüm riski neden üzerine alıyor? Birileri harcamaları gözden ırak mı tutmaya çalışıyor?

5- Seçim sonrası ekonomik görünüm bir istikrar paketi ile süslenirse konutları satış süresinin ve projenin maliyetini gelirinin çok üstüne çıkması mümkün olur mu?

6- Neden 30 milyon dolar verdi gibi asılsız bilgiler yayılıyor?

Ben soruların cevaplarını biliyorum, projenin ciddi zararla sona erme riski olduğunu düşünüyorum ve bir Fenerbahçeli olarak Galatasaray bu belaya bulaştığı ve arsa bedelini peşin ödemek gibi bir hata yaptığı için çok mutluyum, şimdi Galatasaraylılar düşünsün.

Son bir soru da TFF ve Bankalar konsorsiyumuna: Erden Timur televizyonda arsa bedelini kredi alarak ödediklerini ve inşaat için kredi alacaklarını söyledi.

Böyle bir durum Bankalar Birliği anlaşmasına aykırı ve borçları muaccel hale gelip Galatasaray’a takip uygulanması anlamına gelir, bu yapılacak mı?

Ayrıca Finansal Fair Play gereği kulüplerin borçlanma sınırı var ve bu tür yatırımlardan sağlanan gelirler FFP de dikkate alınmıyor? TFF ve UEFA bu konuda bir şeyler yapacak mı?

Bir Fenerbahçeli olarak ne kadar keyifli olduğumu anlatamam.

Tonlarca arsası olan, ülkeni en çok konut yapmış müteahhitlerini yönetime alan, Galatasaray yönetiminde inşaatçıların yaptığı projelerin onun yanında kulübe gibi kaldığı yönetim kurulu üyeleri varken Fenerbahçe’nin neden inşaat yapmadığını düşünmek aklınıza gelmedi mi?

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler