27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Feministler yasak dinlemedi

İstanbul Taksim’de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılması planlanan 21’inci Feminist Gece Yürüyüşü’ne izin verilmemesi üzerine kadınlar, Cihangir Katlı Otopark önünde bir araya gelerek, “Hükümet istifa” sloganıyla eylem yaptı.

Taksim’de yasağa rağmen bir araya gelen binlerce kadın, “Hükümet istifa” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Yürüyüşün ardından alandan ayrılmalarına izin verilmeyen çok sayıda kişi gözaltına alındı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek olan Feminist Gece Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığınca yasaklandı. Taksim’de ara sokaklar da dahil olmak üzere tüm alanlar polis bariyerleri ile kapatıldı, metro seferleri durduruldu.

Cihangir Caddesi’nde toplanmaya başlayan kadınlar, “Bizi engellemek isteyenler bilsin ki biz patriyarkaya, kapitalizme, sırtınızı dayadığınız rant sistemine, heteroseksizme, transfobiye, ırkçılığa, milliyetçiliğe, dini baskıya, sömürüye, yoksullaştırmaya, hapsedilmelere, sınırlara, kuşatmalara, savaşa, erkek-devlet şiddetine karşı isyanımızla sokaklarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Polis, basın açıklamasının ardından alandan ayrılmak isteyen kadınları Cihangir Caddesi’nde ablukaya aldı. Elinde döviz bulunduran kadınların alandan çıkışına izin verilmedi.

21. Feminist Gece Yürüyüşü, basın açıklamasının ardından sona erdi.

(Birgün)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikSözcü TV’de istifa dalgası
Sonraki İçerikİnşaat VAR
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler