5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Gazete Kapı yayında

Gazete Kapı, www.gazetekapi.com adlı internet sitesinde yayın hayatına başladı.

Genel Yayın Yönetmenliğini Aykut Küçükkaya’nın yaptığı haber sitesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde okuyucuya “merhaba” dedi.

Küçükkaya ilk yazısında “Siz değerli okurlarımıza ‘yeniden merhaba’ derken söz veriyoruz… Kalemlerimizi gerekirse kıracağız ama asla satmayacağız!.. Meslek örgütlerimizin yayın ilkelerinden bir milim dahi sapmadan habere, haberciliğe büyük bir ‘kapı’ açacağız!.. Laik demokratik Cumhuriyet’in 100. yılında bu mücadele ruhuyla ve bitmez tükenmez gazetecilik aşkımızla ‘yeniden merhaba!..’” ifadelerini kullandı.

Gazete Kapı’nın Dijital Yayın Koordinatörlüğü’nü Ozan Yurtoğlu yürütecek. Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevini ise Serkan Ozan üstlenecek. Aykut Küçükkaya, Ozan Yurtoğlu ve Serkan Ozan, uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde çalışmışlardı.

Gazete Kapı’nın yazar kadrosunda ise Pınar Türenç, Ahmet Mümtaz Taylan, Görkem Yeltan, Ali Ayaroğlu, Cemran Öder, Mehmet Güreli, Hüseyin Avni Danyal, Nilay Özer, Ercan Durna, Acun Papakçı, Ömer Turan ve İsmail Cem Doğru gibi isimler yer alıyor.

Yeni haber sitesi; Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin basın meslek ilkelerine uyacağını taahhüt ettiğini duyurdu.

Aykut Küçükkaya kimdir?

16 Ocak 1973’te Zonguldak’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. 1994’te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl Cumhuriyet’te gece muhabiri olarak çalışmaya başladı.

Cumhuriyet’te yaptığı özel haber ve araştırmalarıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü, Milliyet Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü, TGC Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Nezih Demirkent Gazetecilik Ödülü, TGC Yılın Başarılı Gazetecisi Ödülü ve ÇGD Yılın Haber Ödülü’nün de aralarında bulunduğu 16 gazetecilik ödülüne layık görüldü. Bombalı-silahlı suikastlerle katledilen Türk basınının simge isimleri Abdi İpekçi, Çetin Emeç ve Uğur Mumcu adına verilen gazetecilik ödüllerinin tamamına layık görülen tek gazetecidir.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nce “2018 Şeffaflık Ödülü”ne layık görüldü. Küçükkaya’nın çeyrek yüzyıllık gazetecilik yaşamına atıf yapan Uluslararası Şeffaflık Derneği, ödül gerekçesini kamuoyuna, “Medya dalında ödüle, kamu kaynaklarının halkın yararına kullanılması mücadelesinin vazgeçilmez bir paydaşı olan araştırmacı gazeteciliğe dair çok değerli çalışmaları, uzun yıllar boyunca ve oldukça zor koşullarda üreten Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya değer görüldü. Yolsuzlukları araştırdığı haber dosyalarını da içeren Rüşvetin Deşifresi (2014), Şef:Yimpaş’la Kurulan Para Diktatörlüğü (2007), Yüzyılın Yolsuzluk Oyunu (2009) AKP’li Belediyelerde Neler Olmuş Neler (2014) başlıklı kitaplarına, 2018 yılında “The Ortak: “Hepiniz Oradaydınız” Belgeseli kitabını da ekleyen Küçükkaya; bürokrasi, siyaset ve iş dünyasının seçkinleri arasındaki usulsüz ilişkileri yansıtarak kamu kaynaklarının şeffaflık, hesap verilebilirlik, sosyal eşitlik, adalet ilkeleri doğrultusunda ve kamu yararına kullanılması için toplumsal farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasına 25 yıllık gazetecilik yaşamı boyunca çok değerli bir katkı sunmuştur” açıklamasıyla duyurdu. En son Kültür Üniversitesi öğrencileri tarafından “2019-Yılın Genel Yayın Yönetmeni” seçildi.

(Birgün)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler