12.9 C
İstanbul
26 Mart 23, Pazar
spot_img

Fonlar ve gazeteciler

Ümit Aslanbay

Esas sorular şu:

1-Neden fon veriyorlar?

Yanıtlar aşağıdaki gibi:

A-Türkiye’de demokrasinin gelişmesi için

B-Gazeteciliğin gelişmesi için

C-Fon verdikleri kişiyi, kurumu beğendikleri için

2-Peki ama o ülkeyi ya da gazeteciyi seçiyorlar, bu gazeteciler onları ya da onlar bu gazetecileri nasıl buluyorlar? Her isteyen başarılı gazeteciye veriyorlar mı, yoksa bir takım eller var mı o kişilerde gelecek gören? Bu soruların bir yanıtı var mı?

Var olabilir. Ancak net değil karanlık. Örneğin başarılı herhangi bir gazeteci arkadaşımız baskı gördüğünde hemen yurt dışına kaçabilir mi? Kaçtığı zaman orada fon ve para kaynaklarına ulaşabilir mi? Ya da bulacağına güvenebilir mi? Yoksa Türkiye’de kalır ceremesini çeker mi? Bunu göze alabilir mi?

3- Bu fonları ne kadar araştırırsanız araştırın CIA vb teşkilatlarla bağlantısını doğrudan bulamazsınız. Sadece Biden başkan olmadan önce “Türkiye’de biz müdahale etmektense muhalif medyayı beslemeliyiz” diye kendisi açıkladı.

4-Bu fonları medya siteleri başlangıçta açıklamıyorlardı. Ortaya çıkmaları üzerine “ne var ki” diye açıklamaya başladılar… Dikkat!

5- İktidar muhalefet partisinden ya da bu türden fonlanan medya ile uğraşmaz. Çünkü;

A- Gücü yetmez

B-İşine gelir, o da kendi medyası gibi yandaş olmuştur, medya düzeni çoktandır böyle işlemekte. Ana akım medya ortadan kalktı, yandaş medyalar kaldı. Bunu biz gazetecilerin yardımıyla hallettiler çünkü.

-Peki ne yapacağız?

A-Fonlanmayan gazeteci örgütlerine sımsıkı sarılacağız, destekleyeceğiz

B- Fon alanların gazeteci arkadaşlarımızı bunları açıklamaya, saydamlaşmaya, gerekçelerini söylemeye davet etmeye devam edeceğiz. Elbette gururla açıklayabilirler. Gazetecilik yapacağız. Ortaya çıkaracağız. Gazetecinin ilacı da gazetecidir, gazeteciliktir.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,190TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler