18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Duyguların renkleri

Ressam Gamze Gökçen’in “Fotoğrafın Sesi” isimli fotoğraf sergisi, 01 Aralık 2022 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) sanatseverlerle buluştu.

Sanatçının soyut dışa vurumcu bir üslup ile hazırladığı fotoğraf çalışmaları sanat izleyiciye sunuluyor.

Ressam Gamze Gökçen “Fotoğrafın Sesi” isimli sergisi ile ilgili düşüncelerini şöyle anlatıyor:

“Fotoğrafın Sesi isimli çalışmalarımın referans noktası renklerin ve işitsel duyunun birey üzerindeki etkisidir. Bu sergimdeki çalışmalarımda çeşitli müzik türleri dinleyerek, bende uyandırdığı duyguları renklerle soyut dışa vurumcu üslupla ifade etmeye çalıştım. Son yıllarda renk psikolojisi çok ilgi toplayan ve üzerinde çalışmalar üretilen bir alan haline dönüştü. Renklerin duyularımız ile algılanması düşünüldüğünden de derin bir konudur. Evreni oluşturan renk ve biçimlerdir. Renklerin kökeni ve ortaya çıkışı; ses, frekans ve ışıkla oluşmaktadır. Doğada gördüğümüz her canlı renktir. Somut renklerin dışında bir de beş duyumuzla algıladığımız ve kişiliğimizi de ifade eden soyut renkler olmaktadır. Bunlardan renk psikolojisin de en etkili olan işitme ve görme duyumuzdur. Her bir duyuyla algıladığımız iyi, kötü, kaygı veya mutlu gibi duygu durumları kişiden kişiye değişmekte ve her bir kavramdaki duygunun rengi olmaktadır. Ben kendi hissettiklerimden oluşturduğum çalışmalarımın şimdi izleyici üzerindeki yansımalarını izleyeceğim. Tüm sanatseverleri sergime davet ediyorum.“

“Fotoğrafın Sesi” sergisini 7 Aralık 2022 tarihine kadar CKM-Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaret etmek mümkün…

(Basın Bülteni)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler