14.6 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

Dünya Kupası anketi

NG Araştırma’nın yaptığı anket 27 Ekim–9 Kasım 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde 15 yaş üzeri, farklı sosyoekonomik gruplardan 1391 kişinin katılımı ile online araştırma platformu benderimki.com üzerinde gerçekleştirildi.

2022 Dünya Kupası’nı hangi ülke kazanır?

Kupayı 5 kere kazanan ve turnuva tarihinin en başarılı ülkesi olan Brezilya, 2022 Dünya Kupası için de en büyük favori konumunda.  %21’lik oranıyla zirvede yer alan Brezilya’yı, %20 ile Almanya ve %16 ile Arjantin takip etti. Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa ise %15’lik oranıyla katılımcılar tarafından favori gösterilen 4. ülke oldu.

Dünya Kupası’nda hangi ülkeyi destekliyoruz?

Türkiye A Milli Futbol Takımım ne yazık ki 2022 Dünya Kupası’nda yer alamayacak. Turnuvaya katılmaya çok yaklaşan milliler, Portekiz’e elenmişti. Peki, Türkiye’nin yokluğunda karşılaşmalarda kalbimiz hangi ülkeyle beraber atacak?

Katılımcıların %17’si Brezilya’yı destekleyeceğini belirtirken, %16’sı Almanya, %13’ü ise Arjantin’i destekliyor. Turnuvada hiçbir takımı desteklemeyeceğini belirten kişilerin oranı ise %11. Bu soruya verilen cevapları detaylı incelediğimizde ise, tarihinde ilk defa Dünya Kupası’nda boy gösterecek ev sahibi Katar’ı destekleyenlerin oranı %2,5 yani her 40 kişiden 1’i Katar’ı destekliyor.

Turnuvanın gol kralı kim olur?

Katılımcıların %25’i Portekizli süper yıldız Cristiano Ronaldo’yu ön plana çıkarırken, Fransa’nın golcüleri, Karim Benzema ve Kylian Mbappe %16’lık oranlarıyla 2. sırayı paylaştılar. Arjantin’in en büyük umudu olarak gösterilen Lionel Messi’nin gol kralı olacağını düşünenlerin oranı ise %15.

Her 4 kişiden 1’i Ronaldo’nun gol kralı olacağını düşünürken, Portekiz’in şampiyon olacağını düşünenlerin oranı ise %7’de kaldı. Bu sonuç bize gösteriyor ki, katılımcılar Ronaldo’nun çok gol atacağına güvense de Portekiz’in şampiyonluk yarışından fazla ümitli değiller.

Turnuvanın asist kralı kim olur?

Katılımcıların %23’üne göre Arjantinli süper star Lionel Messi asist krallığının en büyük adayı konumunda. 21. yüzyılın en çok asist yapan futbolcusu olan Messi’nin ilk sırada olması şaşırtıcı olmasa gerek. Belçika’nın yıldız orta saha oyuncusu Kevin De Bruyne %21’lik oranıyla 2. sırayı alırken, Brezilya’nın yıldızı Neymar ise %16 ile 3. sırada yer aldı.

Turnuvanın kış aylarında yapılması nasıl karşılandı?

Her 10 kişiden 6’sı turnuvanın kış aylarında yapılmasını olumlu karşıladığını ifade ederken, 2’si ise bu durumu olumsuz karşılıyor. Turnuvanın kış aylarında yapılması nedeniyle, yerel futbol liglerine de 45 gün ara verilecek. İlk defa sezonun ortasında yerel liglere uzun bir ara verilecek olması, futbolcu performanslarının nasıl etkileneceği konusunda soru işaretleri barındırıyor. Her 10 kişiden 6’sı verilecek bu aranın yerel futbol liglerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. 2’si ise yerel futbol liglerine olumlu bir etkisi olacağını öngörüyor.

A Milli Takım neden başarısız oldu?

Katılımcıların %31’i etkisiz futbolcu performansları nedeniyle başarısız olduğumuzu düşünürken, %20’si ise teknik direktör Stefan Kuntz’un etkisiz performansı olduğunu düşünüyor. Disiplinsiz bir takım olmamızı en büyük faktör gören katılımcıların oranı ise %17 oldu. Katılımcıları, turnuva performansıyla en çok hayal kırıklığına uğratan futbolcumuz %26’lık oranıyla Burak Yılmaz olurken, %22’lik oranıyla Hakan Çalhanoğlu 2. sırada yer aldı.

En unutulmaz Dünya Kupası hangisi?

Katılımcıların %50’si için en unutulmaz turnuva, 2002 Dünya Kupası oldu. Hiç kuşkusuz bu turnuvanın öne çıkması Türkiye A Milli Takım’ın yakaladığı başarıyla ilgili. Dünya Kupaları tarihimizin en büyük başarısını yakalayarak 3. olduğumuz turnuva, hala zihinlerde ilk günkü tazeliğini koruyor. Aradan geçen 20 senede herhangi bir Dünya Kupası organizasyonuna katılamayışımız ise futbolumuzun sorunlarını gözler önüne seriyor.

Messi mi Ronaldo mu?

21. yüzyılın en büyük 2 futbolcusu olarak gösterilen Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo, son kez Dünya Kupası sahnesinde yer alacak. 15 seneyi aşkın süredir hayatımızda yer alan bu ikili, tarihte eşine kolay rastlanmayacak bir rekabete imza attılar. Dünyada yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon D’or ödüllerine baktığımızda rekabetin ne denli büyük bir seviyeye çıktığını görüyoruz. 2008 yılından itibaren verilen ödüllerde, 7 sene Messi, 5 sene de Ronaldo kazandı. Son 15 yılda bu ikilinin ödülü alamadığı yalnızca 2 yıl oldu. Katılımcılara göre bu rekabetin kazanını kim? Her 10 kişiden 6’sı Ronaldo tercihinde bulunurken, 4’ü ise Messi’nin daha iyi olduğunu düşünüyor. 15 yılın sonunda bile hala bu çekişmenin devam ettiğini görüyoruz.

Tarihin en iyi futbolcusu kim?

Katılımcıların %31’ine göre tarihin en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo olurken, %22’lik oranıyla Arjantinli yıldız Diego Armando Maradona 2. sırada yer aldı. Futbolun global anlamda dünyada ses getirmesini sağlayan en büyük yeteneklerden olan Pele ise %20’lik oy alırken, Ronaldo ile birlikte günümüzün bir diğer starı olan Lionel Messi ise %17’lik oranıyla 4. sırada yerini aldı. Günümüzün yıldızları Ronaldo ve Messi’nin, spor kamuoyu tarafından tarihin en iyileri olarak gösterilen Pele ve Maradona ile yarışması çıktıkları seviyeyi net bir şekilde gözler önüne seriyor. Ronaldo ve Messi’nin henüz Dünya Kupası kazanmaması da dikkat çekici başka bir nokta.

Dünya futbol tarihinin en iyi kalecilerini sorduğumuzda ise, katılımcıların %21’i tarafından tercih edilen İtalyan kaleci Gianluigi Buffon, 1. sırayı aldı. %16’lık oranıyla Cláudio Taffarel ve %14’lük oranıyla Manuel Neuer, diğer öne çıkan kaleciler oldu.

Tarihin en iyi teknik direktörü kim?

Katılımcıların %28’i Alex Ferguson ismini öne çıkarırken, %20’si Roma’nın teknik direktörü José Mourinho’yu öne çıkardı. Son dönemin en iyi teknik direktörü olarak gösterilen Pep Guardiola ise %18’lik oranıyla 3. sırada yer aldı.

En iyi taraftar grubu hangi ülkenin olur?

Dünya Kupalarının olmazsa olmazı taraftarlar. Her kültürden taraftarın bir turnuvada buluştuğu organizasyonlar, tarih boyunca ilginç gruplara şahit oldu. Peki, en iyi/farklı taraftar grubu hangi ülkeye ait?

Katılımcıların %27’si en iyi taraftar grubunun Brezilya’ya ait olduğunu düşünüyor. %12’si İngiltere cevabını verirken, %11’i ise Arjantin cevabını öne çıkardı.

(NG Araştırma)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler