26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Dinginleşmek gerek

Cumhur Deliceırmak, Girne

Dinginleşmek gerek.

Arınıp hırstan, ihtirastan dinginleşmek gerek.

Hırsla futbol oynanacağını zannetmek bile yanlıştır. Hırsı ile oynadığı zannedilen Cristiano Ronaldo, atletizmi ve alışkanlıkları ile oynuyor.

Her ne kadar da kendi kendini futbolun Türk futbolunun hatta İtalya futbolunun da imparatoru zan ve ilan eden Fatih Terim motivasyonla hırsla futbolda başarılı olacağına inandırdıysa da holiganlarını futbol bile temel beceriler, bilgiler ve alışkanlıklarla oynanan bir oyundur.

Dinginleşmek gerek.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir anne başbakan olsun diye ya da muhalefet lideri olsun diye evlat doğurmamıştır.

Fakat Balkan Gağlarının doğusunda pek çok siyasetçi annesinin rahminden lider olmak için doğduğuna inanmaktadır ki bu kör inanç Balkan Dağlarının batısında da geçerliydi ikinci  Dünya Harbi sonrasına kadar. Hitler, Mussolini, Franco bu inançla milyonlarca insanın savaşlarda ölümüne yol açtı.

Tito’nun ölümünden sonra Yugoslavya’nın başına geçirilen ( evet geçirilen ABD’li Bakan Eagleburger etkisi ile geçirilen ) Slobodan Miloseviç de böyle kör bir inanç uğruna Yugoslavya devletinin tarihin çöp sepetine gitmesine ve o coğrafyada binlerce ölüye rağmen gerilimin savaş potansiyelinin bu gün bile devam ediyor olmasına yol açmıştır.

Sanayileşmemiş ülkelerde demokrasinin içselleştirilmesi bir hayli zordur, bir anlamda kurumsallaşmak demek de olan demokrasi sanayileşmesini tamamlamamış ülkelerde bir iktidar-erk–güç gösterisi olarak seyrettiğinden dolayıdır ki güç zehirlenmesine döner ve hem hırslı ihtiraslı bireyi / bireyleri hem de taraftarları ile karşıtlarını da zehirleyerek ülkenin bir kaoslar cangılına dönmesine yol açar.

Şu ya da bu seçimi kazanmış olmak…

Şu ya da bu seçim dedim çünkü muhalefet !!! partilerinin başkanları ve ileri gelenleri de seçimle oralara gelir ve ne yazık ki onlar da güç zehirlenmesine uğrarlar, daha küçük grupların şahı padişahı kralı oldular zehabı ile.

Ha bir şey daha.

Bazı filmlerin sonunda ya da başında bir uyarı var. İZLEYECEĞİNİZ, İZLEDİĞİNİZ FİLM KURGU OLUP GERÇEK OLAYLAR VE KİŞİLERLE İLİŞKİLİ DEĞİLDİR.

Dingin insanların, ihtiraslarını, hırslarını, egolarını aşmış insanların meclislerde ve partilerde olması sorunların aşılmasında önemli rol oynar.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler