25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Diken’de tepki istifası

Diken yazarı Levent Gültekin’in 5 Haziran’da köşesinde yayımladığı “CHP Alevi olursa” başlıklı yazısı tepkilere yol açtı ve aynı sitede yazan Dağhan Irak, Gültekin için, “mezhepçi fanatik” ifadesini kullanarak yazılarına son verdi.

Diken’in Ankara temsilcisi Altan Sancar da yazıya tepkisini, “Levent Gültekin yarın bir gün CHP Genel Merkezi’nde Alevi yöneticilerin kapısını işaretleyerek ‘Aha bakın bu da Alevi, ben haklıyım’ derken yakalanırsa şaşırmam” sözleriyle gösterdi.

Gültekin, dünkü köşesinde “CHP Alevi olursa” başlığıyla bir yazı kaleme aldı.

Yazısında, “CHP Alevi partisine dönüştükçe, yani o gençlerin yaşadığına benzer olaylar yaşandıkça, giderek oy kaybeder ve nihayetinde belediyeleri de kaybedecek bir aşamaya gelir” diyen Gültekin, “Tekrar edeyim: Alevi vatandaşlarımızın yoğunlukla oy verdiği bir partinin yönetiminde etkin bir şekilde söz sahibi olmak istemesini gayet anlaşılır ve haklı buluyorum. Ama bu yöntemin hem onlara hem de Türkiye’ye zarar vereceği kanaatindeyim” görüşünü savundu.

Gültekin, yazısının sonunda şunları söyledi:

“Siyasetteki sorunun çözümü için toplumun her kesiminden insanların olduğu, gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu, gerçekten, eşitlikçi, özgürlükçü yeni bir parti kurulması gerekiyor. Yoksa CHP’deki Alevi tartışması ve bunun yaratacağı ayrışmanın zararını bütün bir ülke olarak hepimiz göreceğiz. Diğer taraftan göreve başlama töreninde, ‘Gelin canlar bir olalım’ diyerek birlik çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu birlik çağrısını lafta bırakmayıp Alevilere uygulanan ayrımcılığı fili olarak ortadan kaldırarak göstermesini umuyorum. Türkiye’nin iç huzuru, selameti, toplumsal barışı için bu haksızlığın, hukuksuzluğun giderilmesi gerekiyor.”

Diken yazarı Dağhan Irak, Gültekin’in kaleme aldığı “CHP Alevi partisi olursa…” başlıklı yazıya tepki göstererek, “Diken’in artık bu mezhepçi fanatiğin tehlikeli zırvalarına platform sağlamaktan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Irak, daha sonraki Twitter paylaşımında da, “İnsanların Alevi olduğu için katledildiği bir ülkede, iki anekdota dayanarak mezhep tahrikçiliği yapmak için ya ajan provokatör ya geri zekalı olmak gerekiyor. Levent Gültekin zeki bir adam” diye ekledi.

Gültekin ise Irak’ın ‘mezhepçi’ suçlamasına isim vermeden, “Bu yazımdan, ayrımcılık, mezhepçilik, nefret çıkaranların tek bir kaynağı var, kötü niyet. Baştan sona Alevi toplum kesimine yapılan haksızlıkları anlattığım bir yazıdan Alevi düşmanlığı çıkarmak… ne diyeyim ki…” sözleriyle tepki gösterdi.

(Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler