13.5 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Demirören’de ‘sendika’ operasyonu

Gazeteci Erol Işık, Demirören Medya Grubu’nun kendi bünyesindeki sendikalı personel sayısını azaltmak için bulduğu formülü yazdı.

2019 yılında Demirören Medya Grubu, Türkiye Gazeteciler Sendikası’na üye olan sendikalı 45 gazeteci tazminatsız işten çıkarmıştı. Gazeteciler haberi işteyken evlerine gönderilen tebligatlarla almış, gazetecilerin tazminatları da ödenmemişti. Medya grubu açılan davalar sonucu gazetecilere yüklü miktarda tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.

Işık, bir daha böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen Demirören, bu kez çareyi personelin kadrosunu değiştirmekte bulduğunu ve çalışanların sendikasız Vatan Gazetesi’ne geçmesi için baskı yapmaya başlandığını söyledi.

Işık’ın, “Demirören Vatan’ını hatırladı!” başlıklı yazısından bölümler şöyle:

“… Bir şirketin kapısını sendika çalınca şirket sahipleri dehşet içinde kalıyor. Personellerini sendikadan ayrılmaları için teşvik etmeye çalışıyorlar hatta baskı yapıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, artık istedikleri gibi at koşturamayacaklar. O güne kadar gasp ettiklerinden vaz geçecek ve personele hak ettiklerini vermek zorunda kalacaklar.

İşte o şirketlerden biri de şimdiki Hürriyet.

Nereden nereye…

2019’da tazminatsız iş akitleri sonlandırılan 45 Hürriyet personeli vardı, hatırlarsınız. TGS’nin örgütlenme çalışmalarına başladığı ve çoğunluğu sağlayarak Kasım 2019’da yetki tespiti istediği Hürriyet’te 30 Ekim 2019’da 45 gazeteci tazminatsız işten çıkartılmıştı. Gazeteciler haberi işteyken evlerine gönderilen tebligatlarla almış, gazetecilerin tazminatları da ödenmemişti.

Geçen sene Bakırköy 6. İş Mahkemesi, sendikaya üye gazetecilerin, “sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına” hükmetmiş, 22 gazetecinin işe iadesine karar vermiş ayrıca işten çıkartılanlara bir yıllık brüt ücretleri kadar sendikal tazminat ve 4 maaş boşta geçen süre tazminatı ödemesine hükmetmişti.

Demirören Medya Grubu’nun, mahkemenin bu beklenmedik (!) kararı üzerine bugünlerde yeni bir yol denediğini öğrendim. TGS’nin toplu sözleşme için yetki talebi karşısında 45 gazeteciyi tazminatsız kovan Demirören Medya Grubu, mahkemeden ummadığı (!) bir karar çıkınca beklemediği kadar fazla tazminat ödeyince bu kez çareyi personelin kadrosunu değiştirmekte bulmuş.

Personel sayısını yarı yarıya indirmeyi planlayan ve sendikalı personeli de yok denecek kadar aza indirmeye kararlı olan Demirören Medya, Doğan Grubu’nu satın aldığından kısa bir süre sonra kapadığı, sadece internet sitesi var olan Vatan Gazetesi’ni bu operasyon için kullanmaya karar vermiş. Hürriyet personeline de holding bünyesindeki sendikasız Vatan gazetesine geçmesi için baskı yapmaya başlamış.

Bu operasyon önce magazin servisinde başlamış. Magazin servisinde çalışan 12 personelin, artık basılı olarak yayınlanmayan Vatan gazetesinin internet kadrosuna geçmeleri istenmiş. Bu geçişi kabul edenlerin çalıştıkları bölümlerde işlerine devam edebileceği ancak kadro değişikliğini kabul etmeyenlerin ise bu kez tazminatları ödenerek iş akitlerine son verileceği yazılı olarak bildirilmiş…”

Yazının tamamını okumak için tıklayın

(Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler