26.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Biz de fena direnmedik’

19. kuruluş yıl dönümünü kutlayan BirGün gazetesi okurlarına şöyle seslendi:

“Yeni bir yaş günü daha. AKP’nin iktidara gelişinin hemen arkasından yayın hayatına başlayan gazetemiz tam anlamıyla mücadele içine doğmuş oldu. “Patronsuz ama sahipsiz değil” diyerek binlerce emekçinin katkılarıyla dünyada çok az örneği olan bir gazete yaratıldı.

Defalarca tökezlese de her defasında daha da güçlenerek ayağa kalkmayı başardı.

Her grevde, her yürüyüşte, fabrikada, üniversite kantininde, bir ağacın gölgesinde nerede bir hak arayışı varsa orada olduk. Kumpas davalarında haksızlığa uğrayanın, 12 Eylül referandumunda “Hayır” diyenlerin sesiydik. Haziran İsyanının kendisi oldu. AKP’nin yarattığı her kötülüğün karşısına dikildik. Baskı gördük, yargılandık, ceza aldık.

Ne korktuk, ne geri adım attık. Hakikatin tüm çıplaklığıyla ortaya çıkması için çabaladık.

***

Tarikat-cemaat, mafya düzenin yarattığı tüm kötülüklere karşı yükselen ses olmaya çalıştık. Haber yaptık. Sadece haber. Tarikatları, mafyayı, yağmacıları, savaş çığırtkanları karşımıza alarak sadece haber yaptık. Nerede hırsızlık, yolsuzluk, arsızlık varsa oradaydık.

Yaptığımız haberler direnenlerin, ülkenin iyi ve vicdanlı insanlarının ellerinde yükselen bayrak oldu.

Kötülük iktidarından nemalananların tehditlerini, iktidar yargısının açtığı davaları verdiği cezaları bir yana koyarsak okurlarımızdan hep sevgi gördük, destek ve dayanışma hissettik.

Onurlandırıldık. Gazetemizin her köşesi genç arkadaşlarımızın aldığı ödüllerle doldu.

***

Acıları yaşadık, gördük, tanıklık ettik. Bir işçinin öğle yemeğinde masa örtüsü de olduk öldürülen arkadaşlarımızın parçalanan bedenlerinin üzerine örtülen örtü de. Ama en çok öfkeyle yürüyenlerin ellerinde yükselirken kendimizi iyi hissettik.

Yıkılan evleri de su da kaybolan insanları da bombalan ülkeleri de yazdık. Ama en çok geleceği kurmak için yola çıkanların umutlu direnişlerini haber yaparken gazeteci olmanın hazzını yaşadık.

Yaklaşık 22 yıllık AKP iktidarının neredeyse her aşamasının tanığıyız ve bir o kadar da muhatabıyız. Genç yaşımızda üzerimize yüklenen büyük sorumluluğu tarihimizden aldığımız güçle göğüslemeye çalıştık. Taktir siz okurlarımızın tabii ama biz de fena direnmedik.

Şimdi yaklaşık 22 yıldır süren felaketler iktidarının sonuna doğru yaklaşıyoruz. Verdiğimiz mücadele sonucu çok net biçimde biliyoruz ki yeneceğiz ve tarihin çöp sepetine göndereceğiz.

20 yaşın şafağını geldiğimiz günleri daha özgür, eşit ve demokratik bir Türkiye’de selamlayacağız.”

Yazının devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler