19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Basketçi-silah taciri takası

Rusya’da cezaevinde bulunan ünlü Amerikalı basketbolcu Brittney Griner’la ABD’de cezaevinde yatan ünlü Rus silah tüccarı Viktor Bout’un takas edilmesi için iki ülke arasında görüşmeler yapılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Darçiyev, TASS Ajansına yaptığı açıklamada, “Devlet başkanları tarafından belirlenen kanallar yardımıyla mahkûm takası konusunda temaslar sürüyor. Sessiz diplomasi sonuç verebilir. Çok hassas bir mesele…” dedi.

Kadın basketbolunun en önemli isimlerinin başında gelen Griner, Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat’ta başlamasından kısa süre önce Yekaterinburg’da oynamak üzere geldiği Moskova’da uyuşturucu bulundurma suçundan tutuklanmış, iki hafta önce de dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Ölüm taciri” ve “Savaş Tanrısı” gibi lakapları bulunan Bout ise 2008 yılında Tayland’da tutuklandıktan sonra ABD’ye iade edilmiş ve iç savaşların yaşandığı pek çok ülkeye silah satmak suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. O dönemde Bout’un suçsuz olduğunu savunan Rusya, Tayland’ın vatandaşını ABD’ye iade kararını protesto etmişti.

Bout, Nicholas Cage’in başrolünü oynadığı “Savaş Tanrısı” filmine de ilham kaynağı olmuştu.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/brittney-griner-en-iyinin-en-iyisi-52063

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler