15.4 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

Çekilme: Almanya olmadı İngiltere

Çok uzun zamandır Fenerbahçe’nin ligden çekilmesi gerektiğini savunuyorum.

Nedenler çeşitli ama en önemlisi siyasal iktidarın Fenerbahçe’ye adını koymadığı kini. Farklı nedenler bulunabilir ama en önemlisi ideolojik açıdan Fenerbahçe ile fikirlerinin örtüşmediğini düşünüyor olmalılar. Oysa Fenerbahçe Türkçü’dür, MHP de iktidarın en önemli ortağı olduğu için bunu anlamak zor.

Özellikle Galatasaray’la Trabzonspor’u kullanarak ve siyaseti de arkasına alarak Fenerbahçe’ye karşı 2011’den bu yana adı konulmamış bir savaş yürütülüyor. Rekabet falan değil yok etme savaşı, ayrıca hukuki falan da değil, tamamen hukuk dışı argümanlar kullanıyorlar.

Örneğin Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından “suçsuz” olduğu teyit edilmiş olmasına rağmen Galatasaray ve Trabzonspor her fırsatta Fenerbahçe’ye “şikeci” iması yapıyor ama hiçbir ceza almıyor. “UEFA falan…” diyenler olacak mahkeme kararı UEFA kararının üstündedir ve bu kararı tanımamak suçtur.

Fenerbahçe, Trabzon’da hemen hemen her maçta saldırıya uğradı, bırakın spor hukukunu defalarca adli suç işlendi, kurşunlandı ama sorumlular yakalanmadı.

Kısacası, mağdur Fenerbahçe ise suç serbest oldu.

Devletin gücü malum, Fenerbahçe dahil kimse devlet ile başa çıkamaz.

Ama Fenerbahçe’yi süründürmelerinin önemli bir nedeni var.

Fenerbahçe’nin en büyük gücü toplumsal desteği yani taraftarı, o güç pasifize edilmeden Fenerbahçe yok edilemez.

Bunu sağlamak için kumpaslar kuruldu, şampiyonlukları çalındı, taraftarın gözünde başarısız ve yetersiz Fenerbahçe imajı yaratarak yavaş yavaş tüketmeye çalıştılar. Oysa ne Fenerbahçe başarsız ne de başarılı olan bir takım var ama malum, algı her şey.

Bu kumpasta ciddi oranda başarılı da oldular, her geçen sene Fenerbahçe giderek artan ölçüde Fenerbahçeliler tarafından parçalanmaya başladı. Gerekçe başarısızlıktı, gerçekte ise ortada ne başarı ne de başarsızlık vardı.

İşte tam da bu yüzden ligden çekilmeli Fenerbahçe. Böyle devam ederse bir sonraki kuşağa bırakacağımız bir Fenerbahçe kalmayacak. Kupa, başarı her zaman kazanılır ama Fenerbahçe türü toplumsal bir taban tükenirse kazanamazsın.

Fenerbahçe kendinin tüketilmesine izin vermemek için ligden çekilmeli; onurunu, ismini, taraftarını koruduğu sürece istediği zaman geri döner.

Alt ligde falan oynamak yukarıda yapmak istenilene hizmet eder. Yurt dışında bir takım alınıp orada yatırım yapmak gerekir, en ideal ülke Almanya, olmazsa İngiltere’deki Hull City Kulübü.

SPK açısından Fenerbahçe bir ticari şirkettir, yatırım Türkiye’de veya Almanya da olabilir. Ticari bir girişim olduğu sürece hiçbir olumsuz sonuç yaratmaz.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler