23.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

10 maddede A. Yıldırım’ın basın toplantısı

Aziz Yıldırım geçen günlerde Ali Koç’a güven tazelemesi için olağanüstü genel kurula gitme çağrısı yapmıştı. Bu çağrı üzerine Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, geçen hafta düzenlenen olağan mali genel kurulda Aziz Yıldırım’a “Ya aday olun ya da karşımızdan çekilin sözleriyle yüklenmişti.

Bundan sonra Aziz Yıldırım”ın Habertürk”te bir programa katılacağı söylendi ama sunucu Mehmet Akif Ersoy”un rahatsızlığı nedeniyle program iptal edildi. Bu iptal sonrası Aziz Yıldırım bir basın toplantısı düzenleyerek bazı açıklamalarda bulundu.

Bu toplantıda öne çıkan ve bence önemli olan konuları 10 maddede özetlemeye çalıştım.

1- Her şeyden önce TV kanalları Aziz Yıldırım’ın toplantısını görmezden geldi. A Spor dışında toplantıyı canlı yayınlayan kanal yoktu. Aziz Yıldırım gibi son 25 yılda öyle ya da böyle Fenerbahçe ve Türk sporuna damgasını vurmuş bir figür basın toplantısı yapacak ve siz bunu canlı yayınlamayacaksınız. Mümkün mü?

Yine Habertürk’te iptal edilen programla ilgili olarak Yıldırım da “koskoca kanalda başka sunucu yok muydu?” diyerek haklı bir serzenişte bulundu.

Anladığım kadarıyla burada Ali Koç’la ilişkilerini bozmak istemeyen kanallar Aziz Yıldırım”ın toplantısını görmezden geliyordu.

2- Aziz Yıldırım daha önce katıldığı TV programları ve basın toplantılarının aksine bu kez son derece yumuşak, bağırıp çağırmayan, güler yüzlü hatta zaman zaman gazetecilerle şakalaşan bir profil çizdi. Sanırım bu konularda gelen olumsuz değerlendirmeleri dikkate aldı, daha pozitif ve olumlu bir imaj çizmeye çalıştı.

3-Toplantının geneline baktığımızda Aziz Yıldırı’ın her ne kadar “ben artık emekli oldum, çoluk çocuğumla hayatıma devam ediyor, işime gücüme bakıyorum” dese de başkanlık için fırsat kolladığını söyleyebiliriz.

Bu konuda; “Benden başka aday çıkmaz’ diyerek yürümek yanlıştır. Aday çıkarsa seçim yaparım diyerek hem Fenerbahçe’yi küçültüyorsun hem de kendini. Camiayı zorlama. Hiç kimse çıkmazsa, ben adayım. Bunu böyle bil. Fenerbahçe’de her zaman başkan bulunur. Fetöcü, hocacı, Fenerbahçe’den geçmişte maddi gelir elde edenler aday olursa ben gelip aday olurum. Bunu böyle bilin. O insanlar bu kulübe giremezdiyen Yıldırım bir gazetecinin;

Başkanlığa hazır mısınız?” sorusuna “Ben her zaman hazırım. Param da var rahat ol” diye cevap verdi.”

Yani bugün Ali Koç bıraktım dese anladığım kadarıyla ilk aday Aziz Yıldırım olur.

4- Toplantının en dikkat çeken bölümlerinden biri de Aziz Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan nasıl para istediği ve aldığı yönündeki açıklamasıydı.

“Bir gün Cumhurbaşkanı’ndan 50 milyon para istedim. ‘Beşiktaş’a vermişsiniz, ben de istiyorum’ dedim. Rıdvan Dilmen de yanımda, gülüyor. ‘5 milyon mu?’ dedi. Rıdvan’a dedim ‘Niye güldün?’ İşaret etmiş, ‘Bak şimdi zıplatacağım’ demiş. Aldım tabii parayı.

Tabii ki sadece bu kadar değil, Recep Tayyip Erdoğan her zaman Fenerbahçe’ye büyük yardımlarda bulunmuştur. Yine Aziz Yıldırım’a dönelim bakın bu konularda ne demiş;

3 Temmuz ile birlikte ekonomik anlamda çok büyük darbe aldık. Bunu en iyi bilenlerden biri de Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Bu kayıpları telafi etmek için yardım edecek en önemli isim de Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Her gittiğimde bir şeyler için izin istedik, yardım etti” diye konuşan Aziz Yıldırım’ın bu sözleri her fırsatta cumhurbaşkanı ve AKP’nin kendilerine karşı olduğunu vurgulayan ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyen Son Kale”ci Fenerbahçelileri biraz üzecek olmalı.

Taraflı tarafsız herkes çok iyi biliyor ki Sayın Cumhurbaşkanı çok iyi bir Fenerbahçeli ve maddi manevi her konuda Fenerbahçe’ye büyük yardımlarda bulunmuştur. Bunu ben değil 20 yıl Fenerbahçe başkanlığı yapmış Aziz Yıldırım söylüyor.

5- Toplantının en ilginç bölümlerinden biri de Aziz Yıldırım’ın tahta başında Fenerbahçe’nin mali durumu ile yaptığı açıklamalardı.

Tahtada açıklayacağım. Kimse bundan sonra atıp tutmasın, atmasyon yok. Bir daha bu konuda yalan söylenirse, mahkemeye veririm herkesi. Erol Bilecik, Burhan Karaçam yalan söylüyor. Ali Koç da bunlara inanıp konuşuyorsa o da yalan söylüyor.

Kendi dönemlerinden kalan borcun Ali Koç yönetimin açıkladığı kadar olmadığı ve bunun abartıldığını söyleyen Yıldırım, şu anda Fenerbahçe’nin borcunun da söylenen çok daha fazla olduğunu belirtti.

“11.5 milyar TL kesin borç var. İsteyen ile iddiaya girerim. Borcu kaç katına çıkardınız. ‘Hasta olmasa neler söyleyecektim’ diyor. Bana ne söyleyeceksin? Hiçbir şey söyleyemezsin. Ben bir söylemeye başlarsam, yer yerinden oynar.

Kim doğru söylüyor onu ben bilemem ama Koç ve Yıldırım yönetimlerinin hesapları arasında çok büyük farklar var. Kim haklı bunu da zaman gösterecek.

6-Fenerbahçe’nin Galatasaray karşısında özellikle Kadıköy’de artık psikolojik ve skor üstünlüğünü kaybettiğini ilginç örneklerle açıklayan Aziz Yıldırım;

“Benim çocuklarım var, üzülüyorlar. Maç seyrediyorlar, Fenerbahçe mağlup. Orada yazıyor 0-2! Hangi maç olduğunu anlıyorsunuz. Soruyor bana, ‘Fenerbahçe galip’ diyorum. ‘Baba 0-0 yazıyor’ diyor. ‘O televizyon yanlış yazıyor’ diyorum. Buralara geldik.

“3 tane yiyoruz, seyirciden tepki yok! Çıkıp gidiyorlar. Birlik ve beraberlik yok. Stada kimin girdiği belli değil. Fenerbahçe’yi sevenler yok. Her yerden getiriyorlar.

… diyerek mevcut yönetimi suçluyor ve “artık Fenerbahçe ruhunu kaybettik” diyordu.

7- Son kongrede Uğur Dündar ve bazı taraftarlar arasında yaşanan gerginliğe değinen Yıldırım bunları doğru bulmadığını ve yönetimin aciz kaldığını belirtiyordu. Ayrıca kulüp içinde siyasetin arttığını ve bunun yanlış olduğunu vurgulayarak siyasetçiler ile iyi geçinmek gerektiğini söyledi.

“Uğur Dündar, ‘Ben Divan Başkanı olmak istiyorum. Televizyonu bırakacağım. Gazeteciliği de giderek azaltacağım’ dedi. Biz de destekledik. Geldiğimiz noktada maalesef kulüpte siyaset daha çok arttı. Fenerbahçe Spor Kulübü, üst kimliktir.’

“Bizim siyasette yerimiz yok. 20 senede bir gün kime oy attığımı söylemedim. Yönlendiremezsin, burada kavga çıkar. Fenerbahçe’ye ve ülkeye zarar verirsin. Uğur Bey kongrede çok büyük hata yaptı. ‘İstifa ediyorum’ diye tweet attı. Sonra oylama yaptı. Orada oylamaz olmaz. Divan’dan istifa ediyorsan, Divan’da oylama olur. Aslında bunun sonu Divan’da seçimdir.

Siz siyaset yapmazsanız, ülkenin siyasetini idare eden insanlarla diyalog kurarsınız. Bu ilişki de kulüplere menfaat sağlar. Vergi olur, arazi olur, şu olur bu olur. Daima onlarla iyi geçinme mecburiyetiniz var.

Bunun üzerine Uğur Dündar da sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Dün benden iyisi yoktu… Kendisine hiçbir saygısızlık yapmamış olmama rağmen bugün de benden kötüsü” şeklinde cevap verdi.

8- Fenerbahçe Koçspor mu oldu? Aziz Yıldırım’a göre evet oldu.

“Fenerbahçe’ye bakıyorsunuz, ‘Koçspor.’ Başkası başkan olduğunda, bu sponsorluklar devam edecek mi? Fenerbahçe’nin geleceğini kararttınız. Adidas’tan yılda 6 milyon dolar para alıyorduk. Şimdi ne alıyoruz? Sponsorların bedeli ne? Herkes açık olarak biliyor mu?

9-Toplantıda zaman zaman gönlünden geçen adayları da açıklayan Aziz Yıldırım, bu konuda Murat Ülker ve Ferit Şahenk’i ön plana çıkardı. Özellikle Murat Ülker ve Ülker grubunun Fenerbahçe”ye çok büyük katkılar yaptığını belirterek,

“Murat Ülker dostumdur. Ayda bir yemek yeriz. Kendisi iyi ve büyük bir Fenerbahçeli. Onun başkan olmasını çok isterim. Çok katkıları olur. Murat Bey’e başkanlık çok yakışır. Bu onun verebileceği karar. Bu kararı verirse, bütün gücümle desteklerim. 3 Temmuz’da Fenerbahçe’nin ayakta kalması için çok büyük destek verdi. Onlara teşekkür ediyorum. Ama yaptıkların desteğin bilinmemesini istediler.”

10- Son olarak Fenerbahçe’nin şu an için ikiye bölündüğünü söylemek sanırım pek yanlış olmaz. Taraftar da mutsuz ve gergin. Son kongrede yaşananlar Ali Koç’un eskisi kadar sınırsız desteğe sahip olmadığını gösterdi. “Aziz Yıldırım başkan olsa daha iyiydi” söylemleri eskisine göre daha çok dile getirilmeye başlandı.

9 yıldır şampiyon olamayan ve  bu sene sadece Ziraat Türkiye Kupası ile yetinen Fenerbahçe’de sular durulmayacak gibi görünüyor. Bu düellonun sonunda kazanan kim olur bilemem ama her şey şampiyonluğa endekslenmiş durumda.

Eğer Fenerbahçe bu sezon şampiyon olursa, Ali Koç başkanlığını pekiştirerek yola devam eder ve sanırım Aziz Yıldırım kesin emekli olur. Ancak olası başarısızlık durumunda ise ortaya çıkacak ilk aktör yine Aziz Yıldırım olacaktır.

Fenerbahçeli dostlara sabır diliyorum.

Fotoğraf: DHA

İlhan İlmenöz

Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlhan İlmenöz
Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler