27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Putin’in konuşmasının metni

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 23 Haziran’da Vagner paralı asker şirketinin kurucusu ve patronu Prigojin tarafından başlatılan darbe girişimine karşı 24 Haziran sabahı yaptığı konuşmanın Hazal Yalın tarafından harici.com.tr için yapılan çevirisi.

* * *

Rusya’nın yurttaşlarına, silahlı kuvvetlerin, kolluk güçlerinin ve istihbaratın personeline, şu anda mevzilerinde çarpışmakta, düşman hücumlarını geri püskürtmekte olan, bunu kahramanca yapan savaşçılar ve komutanlara sesleniyorum. Biliyorum, bu gece bütün istikametlerdeki komutanlarla tekrar görüştüm. Yalan ve tehditle tehlikeli bir maceraya çekilenlere, ağır bir suçun, silahlı isyanın yoluna itilenlere sesleniyorum.

Rusya bugün geleceği için çok ağır bir mücadele veriyor, Neonazilerin ve onların efendilerinin saldırganlığını geri püskürtüyor. Batının bütün askeri, iktisadi, enformasyon makinesi fiilen bize karşı yöneltildi. İnsanlarımızın canı ve güvenliği için, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız için mücadele ediyoruz. Rusya olmak ve kalmak hakkı için: bin yıllık tarihi olan bir devlet olmak ve kalmak hakkı.

Halkımızın kaderinin tayin olduğu bu muharebe bütün kuvvetlerin birleşmesini, birlik, konsolidasyon ve sorumluluk gerektiriyor. Bizi zayıflatan her şey, dış düşmanlarımızın bizi içeriden parçalamak için faydalanabileceği ve kullanmakta olduğu her tür nifak bir kenara atılmalıdır.

Bu yüzden birliğimizi parçalayan eylemler özünde kendi halkından, şu anda cephede savaşmakta olan silah arkadaşlarından irtidad etmektir. [Putin gerçekten de bu esasen teolojik kavramı kullanıyor; ama Rusçada dini anlamından başka en yakınlarına ihanet de demektir. — H.Y.] Bu, ülkemizin ve halkımızın sırtına vurulmuş bir darbedir.

1917’de ülke Birinci Dünya Savaşı’nı verirken Rusya’ya indirilen tam da böyle bir darbeydi. Ama ülkenin zaferini çaldılar. Entrikalar, didişmeler, ordunun ve halkın arkasından siyasetçilik büyük sarsıntılarla, ordunun yerle bir olmasıyla, devletin yıkılmasıyla, devasa toprakların kaybıyla sonuçlandı. Sonuçta da iç savaşın trajedisiyle.

Ruslar Rusları öldürdüler, kardeşler kardeşlerini, bencil menfaatleri ise her türden siyasi maceracılarla ülkeyi bölen, paramparça eden yabancı güçler elde ettiler.

Bunun tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Hem halkımızı hem devletliliğimizi her tür tehdide karşı savunacağız. İçeriden ihanete karşı da.

Şu anda karşı karşıya olduğumuz şey tam da bu ihanettir. Ölçüsüz ihtiraslar ve kişisel menfaatler vatana ihanete yol açtı. Hem kendi ülkesine, hem kendi halkına, hem de Vagner grubunun savaşçı ve komutanlarının kıtalarımız ve birliklerle uğruna omuz omuza çarpıştığı davaya ihanet. Soledar ve Artyomovsk’u, Donbass şehir ve köylerini kurtaran, Novorossiya, Rus dünyasının birliği uğruna çarpışan ve hayatlarını veren kahramanlar. İsyan örgütlemeye çalışan, ülkeyi anarşiye ve kardeş kanı dökülmesine, nihayetinde yenilgiye ve kapitülasyona itenler onların adına ve şanına da ihanet ettiler.

Tekrar ediyorum, her tür iç kargaşa, devletliliğimiz için, bizim için, millet için ölümcül bir tehdittir. Rusya’ya, halkımıza bir darbedir. Anavatanı bu tehdide karşı savunmak için eylemlerimiz amansız olacak. İhanet yoluna bilinçli olarak giren, silahlı isyan hazırlayan, şantaj ve terörist yöntemler yoluna giren herkes kaçınılmaz cezayı görecek, kanun karşısında da halkımızın karşısında da hesap verecekler.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler