30.7 C
İstanbul
24 Eylül 23, Pazar
spot_img

Zamsız hayat…

İlhan İlmenöz

Yeni yılın  ilk günlerindeyiz… Gündemin öncelikli maddesi hayat pahalılığı, zamlar ve enflasyon. Hem maaşlara-ücretlere yapılan zamlar hem de geçen yılın son günlerinde başlayıp şu aralar hız kesmeyen ve hayatın her alanını etkileyen fiyat artışları haftanın en çok konuşulan konularının başında geliyor.

Elektrikten doğal gaza, ulaşımdan yol-köprü geçiş ücretlerine, sigaradan alkole kadar her şey zamlandı. Çarşı, pazar, market fiyatları deseniz onlar zaten jet hızıyla yükseliyor. Dolar düşse de inse de onlar milim geri gitmiyor. Enflasyon da üzüyor tabii ki…

En çok zoruma giden de kedi kumları ve mamalarına yapılan zamlar. Bunu ancak evinde kedi-köpek besleyenler ya da sokak hayvanları için mama alanlar anlar. Maaşlara yapılan zamların ne kadar olduğunu ise ancak elinize  geçince anlarsınız. Bakmayın siz o gazetelerde yazılan hormonlu maaşlara, çoğu abartılı ve giydirilmiş.

Bu satırları yazarken de bir yandan televizyondan Candan Erçetin ablamızın söylediklerine kulak kabartıyorum. Yoksa bana laf mı atıyor. Yazıma “Zamsız hayat” diye bir başlık atmışım, o bana “Gamsız Hayat” diyor. Yoksa artık Zeki Müren hesabı o da bizi görüyor mu?

“Saçmalama, zamlardan kafayı kırdın galiba” demeyin, bakın ne diyor Candan ablamız;

“Sormayın neden bu durgunluğum 

Görmeden kuytu yaralarımı 

Sormayın neden bu huysuzluğum 

Bilmeden saklı duygularımı 

Çok mu dertsiz duruyorum uzaktan bakınca? 

Çok mu kalender sandınız dert anlatmayınca?” 

Ya ablacım, sen bana laf mı atıyorsun oradan? Evet çalışanın, emeklinin hali perişan, bizde ne dertler var bir bilsen…Duygularımızı hiç sorma, asıl duygular bizde saklı. Bir bilsen ne fırtınalar kopuyor yüreklerde. Ah o büyük gün bir gelse tüm saklı duygular dökülür ortaya…

“Gamsız hayat, herkese başka sunar garip oyunlarını 

Gamsız hayat, herkese başka kurar kahpe tuzaklarını 

Gamsız hayat, herkese başka sorar geçmiş hesaplarını 

Gamsız hayat, herkesi başka yorar görmez gözünün yaşını” 

Sorma ablacım sorma… Bir bilsen hayat bizlere ne oyunlar oynuyor. Ne kahpe tuzaklar kuruyor hepimize… Senin o gamsız hayat dediğini yaşayanların kim olduğunu herkes biliyor. Onlar gamsız, biz de zamsız hayatın peşinde yuvarlanıp gidiyoruz.

Hele o enflasyon canavarı yok mu? Yakalamak mümkün değil, çok yoruyor dar gelirliyi. Garibanın gözü hep yaşlı. Artık dibi gördük, bundan daha kötüsü olmaz diyoruz ama bu dibin sonu yok. Hep bunlar Cehabe zihniyeti yüzünden, kapatılsın da kurtulalım, oyunlardan tuzaklardan…

Sanmayın biter bu durgunluğum 

Sarmadan kuytu yaralarımı 

Sanmayın biter bu huysuzluğum 

Açmadan saklı duygularım 

Çok mu güçsüz duruyorum derdimi paylaşınca? 

Çok mu çaresiz dersiniz dertten ağlayınca? 

Yok yok artık kesin inandım, sen bana  ya laf sokmaya çalışıyorsun ya da kışkırtıyorsun. Ama nafile, senin oyunlarına da huysuzluğuna da gelmem. Benim saklı duygularım da kuytu yaralarım da bana kalsın. Sen ister derdini paylaş, ister ağla, bizim derdimizin dermanı belli.

Bir gün biz de güleriz elbet…Hep faiz lobisi kazanacak değil ya…

“Gamsız Hayat” diye şarkı yapmak kolay, sıkıyorsa “Zamsız Hayat” diye şarkı yapsana…

Sürç-ü lisan ettiysek affola…

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,280TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler