14.2 C
İstanbul
23 Şubat 24, Cuma
spot_img

‘Türkiye arabuluculuktan ne anlıyor?’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Moskova’nın, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin çözümünde arabuluculuk öneren Ankara’nın tam olarak neyi kastettiğini anlamak istediklerini söyledi.

Resmi TASS Haber Ajansına konuşan Rudenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta Türk yetkililerin konuyla ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Rudenko, “Elbette, Türkiye Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere Türk yetkililerin, Ankara’nın Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin çözümünde arabuluculuk yapmaya hazır olduğuna dair açıklamaları gözümüzden kaçmadı. Bu konuda Türk ortaklarla doğrudan temasımız olmadığı için, her şeyden önce neyin söz konusu olduğunu anlamak gerekiyor. Ankara arabuluculuk veya sorunun çözümüne yardımcı olmaktan bahsederken tam olarak ne kastediyor” diye sordu.

Moskova’nın söz konusu ihtilafta taraf olmadığını yineleyen Rus diplomat, “Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un daha önce söylediği gibi, Rusya ve Türkiye liderleri, Rusya’nın Ukrayna iç ihtilafına taraf olmadığı anlayışı bağlamında Ankara’nın girişimini masaya yatırabilir. Her halükarda, ikili temaslarımız çerçevesinde, Ukrayna’nın doğusundaki durumu çözmeye yönelik yaklaşımlarımız hakkında Ankara’yı  ayrıntılı olarak bilgilendirmeye hazırız” dedi.

Ukrayna’da yaşanan iç savaşın tarafı olmadığını söyleyen Moskova, Ankara’nın arabuluculuk önerisine soğuk yaklaşmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler