31.3 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Transdinyester Rusya’dan yardım istedi!..

Moldova sınırları içinde yer alan ancak 1992 yılında tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi Rusya’dan yardım istedi.

Sputnik’in haberine göre, Transdinyester’de milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen kongrede kabul edilen kararla, Moldova yönetiminin uyguladığı ekonomik abluka nedeniyle Rusya’dan yardım talebinde bulunuldu.

Kongrede kabul edilen kararda şöyle denildi:

“Transdinyester Moldova Cumhuriyeti topraklarında 220 binden fazla Rusya vatandaşının daimi olarak yaşadığı ve Rusya’nın Dinyester’deki barışı tesis etme konusundaki benzersiz olumlu deneyiminin yanı sıra müzakere sürecindeki garantör ve arabulucu statüsü dikkate alınarak Moldova’nın baskısının arttığı koşullarda Transdinyester’in korunmasına yönelik önlemlerin hayata geçirilmesi talebiyle Rusya Federasyon Konseyi ve Devlet Duması’na yönelik başvurunun kabul edilmesine karar verilmiştir.”

Kararda, Transdinyester’in Modova’nın ekonomik, sosyal, insani, askeri ve siyasi alanlarda eşi görülmemiş baskı ve tehditlere maruz kaldığı savunuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Transdinyester’in başvurusu için, “Yurttaşlarımız olan Transdinyester sakinlerinin çıkarlarının korunması önceliklerden biridir. Tüm talepler her zaman Rusya’nın ilgili birimleri tarafından dikkatle değerlendirilmektedir” açıklamasında bulundu.

Transdinyester Savaşı - Vikipedi
Transdinyester haritadaki kırmızı bölge

TürkRus.Com’un haberine göre, Transdinyester Dışişleri Bakanı Vitali Ignatiyev, Rus devlet TV kanalının “Moskova’dan ne tür eylemler bekliyorsunuz, bunlar nasıl olmalı olmalı” sorusuna, “Transdinyester’e diplomatik destek sağlanmasına yönelik bir çağrıdan bahsediyoruz. Rusya’nın Transdinyester ihtilafının çözümünde sorumlu garantör olduğunu söylüyoruz. Rusya’nın Transdinyester’de 220 binden fazla Rus vatandaşının yaşadığı gerçeğini dikkate almasını bekliyoruz” karşılığını verdi.

32 yıllık sorun

Transdinyester, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bir dönem yaşanan çatışmalar nedeniyle çok konuşulan ama sonra unutulan bir bölge.

Bölge, bağımsızlık rüzgarlarının estiği 1992 yılında çatısı altında yer aldığı Moldova’dan tek yanlı olarak ayrılmıştı. Ukraynalılar, Ruslar ve Moldovalıların yaşadığı Transdinyester yıllardır Rusya’nın maddi desteğiyle ayakta duruyor. Dinyester Nehri ile Moldova-Ukrayna sınırı arasındaki bölgede yer alan Transdinyester’de iki bin kişilik bir Rus askeri gücü de bulunuyor. Transdinyester’in bağımsızlık kararını sadece Güney Osetya, Abhazya ve Karabağlı Ermeniler tanımıştı. Birleşmiş Milletler’in Moldova’nın bir parçası olarak kabul ettiği bölgede Transdinyester rublesi geçiyor, Rusça resmi dili statüsünde bulunuyor.

Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı Transdinyester’de yaklaşık 200 bin kişinin Rusya pasaportu bulunuyor.

Yıllardır unutulan Transdinyester sorunu 2022 ortalarında Rus General Rustem Minnekayev’in bir açıklamasıyla da gündeme gelmişti. Minnekayev Rusya’nın Ukrayna’nın güney bölgeleri üzerinde tam hakimiyet kurmayı amaçladığını ve bunun Transdinyester bölgesindeki Rusça konuşan halka doğru bir köprü kurulmasında büyük önem taşıdığını söyledi. Minnekaev, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaşın ikinci aşamadaki görevinin Donbas ile Ukrayna’nın güneyinde tam kontrolü sağlamak olduğunu, böylece Moldova sınırları içerisindeki Transdinyester’e erişim sağlayacağını açıkladı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler