22.3 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Yeni S-400 polemiği

Son dönemde Türkiye ile ABD arasında F-16’ların tedarik edilmesi için diplomasi trafiği sürerken, Rus haber ajansı TASS, Türkiye ve Rusya arasında, S-400 karadan havaya füze sistemleri ile ilgili yeni bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Ajansın haberine göre, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için anlaşma imzalandığını açıkladı. Şugayev, Türkiye ile imzalanan sözleşmenin, S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini bildirdi.

Şugayev, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedarikine ilişkin müzakerelerin ertelenmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken, “Bu yıl gelişen zorlu siyasi durum, Rus tarafının ortaklarla ilişkilerinin bazı yönlerini olumsuz etkiledi. Yine de Türkiye ile askeri-teknik iş birliği, iki ülke cumhurbaşkanları arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı yarar temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Benzer bir iddia İngiliz Reuters Ajansında da yer aldı.

Dün de Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Türkiye’ye yeni S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı. Manturov, “Askeri teknik işbirliği dahil birçok alanda ikili işbirliği aktif olarak gelişiyor. Türkiye ile S-400 Triumf hava savunma füze sisteminin teslimatıyla ilgili işbirliği devam ediyor” demişti.

Bu haberlerle ilgili olarak Reuters’a açıklama yapan bir Türk savunma yetkilisi ise, “S-400 hava savunma sistemi hakkındaki süreç anlaşmadaki haliyle devam ediyor, imzalanmış yeni bir anlaşma yok. Konuşulan konular teknoloji transferi, hangi parçaların Türkiye’de üretileceği” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi tedarik sürecinde yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığını bildirdi. Başkanlık kaynaklarından verilen bilgide, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” denildi.

ABD daha önce Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını açıklamış, ancak F-16’lar ile ilgili kapıyı tam kapatmamıştı. Son dönemde de iki ülke arasında savaş uçaklarının temini ile ilgili görüşmeler hızlanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden, Erdoğan’a yeşil ışık yakmış, F-16’ların teslim sürecini hızlandıracağını duyurmuştu.

(Sözcü)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler