26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Rusya Bayraktar ele geçirdi

Fuad Safarov, Moskova

Rusya resmi kanalı Rossiya-1 Salı gecesi, Ukrayna’da ele geçirilen Bayraktar SİHA’nın (silahlı insansız hava aracı) görüntüsünü yayınladı.

Canlı yayınlanan programın sunucusu Olga Skabeyeva, Türkiye’nin bir taraftan Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları gönderdiğini, diğer taraftan da Rusya ile S-400 füze sistemi ile ilgili yeni bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Skabeyeva canlı yayın sırasında Ukrayna’dan ele geçirilen silah ve cephanenin yer aldığı Moskova yakınlarındaki sergiye bağlandı. Sergiyi ilk gezen gazetecilerden biri olduğunu belirten Rossiya-1 özel muhabiri Dmitriy Petrov, yayının hemen başında Türk Bayraktar SİHA’nın da ele geçirilen yüzlerce silah arasında yer aldığını söyledi ve “İşte Bayraktar” diyerek SİHA’yı gösterdi.

Bunun üzerine Skabeyeva gülümseyerek, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan acayip hoşuma gidiyor! Az önce muhabirimiz Bayraktar’ı gösterdi. Bu Bayraktar savaş meydanında ganimet olarak ele geçirildi. Bu arada Ankara, bizimle Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için anlaşma imzaladı. Aferin!” dedi.

Resmi TASS ajansının haberine göre, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için anlaşma imzalandığını açıkladı. Şugayev, Türkiye ile imzalanan sözleşmenin, S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından bir yetkili ise, “S-400 hava savunma sistemi hakkındaki süreç anlaşmadaki haliyle devam ediyor, imzalanmış yeni bir anlaşma yok. Konuşulan konular teknoloji transferi, hangi parçaların Türkiye’de üretileceği” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerik45 saniyelik kâbus
Sonraki İçerikYeni S-400 polemiği
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler