25.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Wagner’den tabutlu paylaşım

Rusya’nın paralı asker grubu Wagner Ukrayna’nın Bahmut kentindeki çatışmalarda hayatını kaybeden bir ABD vatandaşıyla, havaya uçurulmuş bir binada ölü bulunan bir Türk vatandaşının naaşlarını geri gönderdiğini duyurdu.

Wagner Grubu’na bağlı paralı askerlerin paylaştıkları bir videoda, iki ahşap tabutu çivileyerek kapattıkları ve tabutlardan birinin üzerine ABD diğerinin üzerine de Türk bayrağı koydukları görüldü.

Paylaşılan görüntüde tabutların yanında duran Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in, “Bir Amerikalı ve bir Türkiye vatandaşının naaşlarını mahkumlarla birlikte iade ediyoruz” dediği duyuluyor.

Prigojin, ABD vatandaşının Bahmut’un “yuva” olarak bilinen bir bölgesindeki çatışmalarda öldüğünü; Türk vatandaşının ise Ukraynalı güçlerin havaya uçurduğu bir binanın enkazında bir Türk kadınla birlikte ölü bulunduğunu söyledi.

Naaşının gönderileceği belirtilen Türk vatandaşının ismi açıklanmazken, Prigojin Türk kadının cansız bedenine ise ulaşılamadığını belirtti.

Wagner, ölen Amerikalının eski bir ABD özel kuvvetler mensubu olan Nicholas Maimer olduğunu açıkladı.

Washington ya da Ankara’dan naaşlarla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Prigojin, Bahmut’ta Sovyetler Birliği’nin Afganistan’da 1979 ile 1989 arasındaki 10 yıllık savaşındaki askeri can kaybının tamamından daha fazla askerin öldüğünü söyledi.

Bahmut’ta Ukrayna’nın 50 bin ila 70 bin yaralısı ve 50 bin can kaybı olduğunu söyleyen Prigojin, savaş sırasında kendi paralı askerlerinden de yaklaşık 20 bin kişinin öldüğünü öne sürdü.

ABD, Rusya’nın Bahmut’ta 100 binden fazla zaiyat verdiğini, bunun 20 binden fazlasının can kaybı olduğunu tahmin ediyor.

Ne Rusya ne de Ukrayna kendi kayıplarına ilişkin rakam açıklıyor. Ukrayna, Rus kayıplarının kendi kayıplarından çok daha fazla olduğunu savunuyor.

(voaturkce.com)

Haberin devamı için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler