24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Türkmenistan istedi Türkiye kabul etti

Bütün ülkeler doğal olarak vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılması için çaba gösterir ama dünyada galiba bunun bir istisnası var: Türkmenistan.

Kulağa inanılmaz gelse de Türkiye, Türkmenistan’ın isteği üzerine Türkmen vatandaşlarına vize uygulamaya başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Türkmenistan vatandaşlarının vize muafiyetiyle Türkiye’ye girişleri kaldırıldı. Böylece Türkmenistan vatandaşları vizeye tabi olarak Türkiye’yi ziyaret edebilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkmenistan’ın umuma mahsus Pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları azami 30 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde sağlanan vize muafiyeti kaldırıldı. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe girdi.

Bu inanılmaz haberin perde arkasını Euronews geçen hafta şöyle yazmıştı:

“Türkmenistan hükümeti, Türkiye’den Türkmen vatandaşlarına geçici vize uygulaması getirilmesini talep etti.  Aşkabat hükümetinin Türkiye’deki Türkmen insan hakları aktivistlerinin faaliyetlerinden rahatsız olduğu için Ankara’da böyle bir talepte bulunduğu belirtiliyor.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkmenistan vatandaşlarının Türkiye’de ‘kalış kurallarını iyileştirmek’ ve ‘sistematik bir temelde sürdürmek’ amacıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinden Türkmenistan vatandaşları için geçici olarak çeşitli kategorilerde vize rejimi uygulamasını talep etmiştir” denildi.

Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Türkmen vatandaşları, geçen haftalarda, eski Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhammedov ve çok sayıda hükümet yetkilisine dava açmıştı. Türkmenler, eski cumhurbaşkanı ve yetkililerini ağır insan hakları ihlalleriyle suçluyor.

İstanbul’da yaşayan Türkmenler, ağustos ayında Türkmenistan Konsolosluğu önünde toplanarak Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na bir mektup göndermek istemiş ancak çıkan arbedede çok sayıda kişi darp edilmişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler