26.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Türkler umutla Putin’i bekliyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bu ay yapılması beklenen görüşmeyle ilgili haber ve değerlendirmeler Rus medyasında geniş yer buldu.

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant, “Ankara barış tohumlarını ekmek istiyor” başlıklı haberinde Ankara’nın Putin’i beklediğini belirterek şunları yazdı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’ya Rusya ve Ukrayna arasındaki ana arabulucu statüsünü yeniden kazanma umudundan vazgeçmiyor. Rusya’ya Tahıl Anlaşması’na dönmesi için bir aydır yapılan karşılıksız çağrılardan sonra umudunu kaybetmeyen tek Türkiye kalmış görünüyor. Erdoğan, Putin ile yapılacak görüşmede Tahıl Anlaşması’nın yeniden başlatılması konusunda Rus lideri ikna etmeye çalışacak. Erdoğan, bunun Rusya-Ukrayna çatışmasının çözümüne yönelik bir adım olabileceğine de inanıyor.”

Türk medyasında ziyaretin önümüzdeki günlerde yapılacağı haberlerine atıfta bulunan Rus gazetesi, “Putin Türkiye’ye giderse 24 Şubat 2022’den sonra ilk kez bir NATO ülkesini ziyaret etmiş olacak. Aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tutuklanma emri çıkarılmasından bu yana ilk yurt dışı gezisi olacak. Görünüşe göre, Erdoğan için Putin’le tahıl konusunu bizzat görüşmek çok önemli. O kadar önemli ki, Putin Türkiye’ye gitmek istemezse kendisi Rusya’ya gelmeye hazır” diye yazdı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü katılımcı ülkeleri arasında yer almayan Türkiye’nin söz konusu tutuklama kararını uygulama zorunluluğu bulunmuyor.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da Telegram kanalında, “Putin ve Erdoğan 31 Ağustos’ta görüşebilir. Ama nerede? Ankara’da mı, Soçi’de mi hâlâ karar verilmedi. Türkiye NATO üyesi, ayrıca Batılı istihbarat servisleri saldırı düzenleyebilir. Bu nedenlerle Putin’in Türkiye’de güvenlik sorunları olabilir. Görüşme için en gerçekçi seçenek Soçi” dedi.

Valdai Uluslararası Tartışma Kulübü uzmanı Farhad İbrahimov da, “Türkiye, Putin-Erdoğan görüşmesinden büyük umutlar besliyor. Erdoğan, uzun süredir Putin ile görüşmeyi bekliyor. Her iki liderin masaya yatırması gereken pek çok soru birikti. Bunların başında Tahıl Anlaşması geliyor” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler