26.4 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Türkiye statükoyu korusun’

Fuad Safarov, Moskova

Rus devlet haber ajansı TASS’ın uzmanlarından Dmitri Belyayev, Ankara’nın Ukrayna-Rusya krizinde birkaç faktör nedeniyle ara bulucu olamayacağını, bu nedenle statükoyu koruması gerektiğini söyledi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk üst yetkililerinin, Rusya ile Ukrayna arasında ara buluculuk yapmak istediğine ilişkin açıklamalarını hatırlatan Belyayev, Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığının bu önerilere olumlu yanıt vermediğini hatırlattı.

Belyayev, öncelikle Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları sattığına işaret etti. Türkiye ve Ukrayna arasındaki diğer askeri teknoloji işbirliğine de değinen uzman, “Bu nedenle Rus tarafı, Türkiye’nin Ukrayna krizindeki rolünü kesin olarak olumlu bir faktör olarak değerlendiremez. Ayrıca Ankara, sık sık ‘Kırım’ın ilhakı’nı tanımadığını hatırlatıyor, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyeliğini destekliyor, ittifakın Karadeniz’deki tehlikeli askeri tatbikatlarını teşvik ediyor” dedi.

Rus uzmana göre, Ukrayna ve Rusya  arasında doğrudan olası bir çatışma, Ankara’yı taraf olmaya zorlayacak. Belyayev, “Açıkçası, bu öncelikle son yıllarda gelişmeye devam eden Rusya ile ilişkileri etkileyecektir. Derinleşen mali ve ekonomik kriz ortamında, Türkiye’nin böylesine büyük ve önemli bir ortağı kaybetmek işine gelmez. Bu, Türkiye için en iyi çözümün statükoyu korumak olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ara buluculuk ve barışçıl çözüm çağrılarının, her şeyden önce kendi çıkarlarına yönelik olduğunu belirten Belyayev, Ankara’nın genel anlamda Batı yanlısı tutumuna karşın Rusya’ya yönelik yaptırımları desteklemediğini hatırlattı.

Resmi tepki

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya ve Ukrayna’yı Türkiye’de müzakereler yapmaya davet eden Ankara’nın Donbass’taki temsilcileri de (Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı güçler) diyalog masasına çağırmasının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ara buluculuk önerisi hakkında konuşan Peskov, “Türk meslektaşlarımızın Donbasslı temsilcileri davet etmeye hazır olduklarını da duyduk. Bu çok önemli bir husus ve biz de buna ilgi gösterdik. Bu bağlamda, Ukraynalı muhataplarımızın buna ilgi gösterip göstermediğini ve buna nasıl yaklaştıklarını öğrenmek isteriz” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler