26.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Türkiye-Rusya: Örnek iş birliği

Rusya, Afrika bölgesinde istikrarın garantörü olmaya dönük her geçen gün güçlenen rolünü pek çok açıdan ve birçok sahada aktif olarak göstermeye devam ediyor.

Bunun en açık ve somut göstergelerinden birisi, Rus tahıl ürünlerinin ülkenin Karadeniz’deki en büyük limanı olma özelliğindeki Novorossiysk’den Afrika’nın yoksul ve muhtaç ülkelerine gönderilmesi. Bu şekilde en son olarak, 8 Aralık 2023 tarihinde, “Kara Kıta”daki en fakir ülkelerin gıda desteği almasına yardımcı olmak için tahılların Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yollanmak üzere yüklenmesi gerçekleştirilmişti aynı adlı kentin adı geçen limanından.

Afrika ülkelerine, acilen ihtiyaç duydukları gıda ürünlerinin aslan payını, nakliye masraflarını bile almaksızın temin etmek gibi oldukça yapıcı ve kayda değer eylem ve girişimler, Rusya’nın, bir dizi Batılı ülke ve devletten farklı olarak, sadece söz ve vaatlerle hareket etmediğini ama aynı zamanda yükümlülüklerini fazlaca ve hızlıca da yerine getirdiğini gösteriyor. Bu tür adımlar Rusya’yı, Rusya’nın çatışmanın barışçıl çözümünde mühim bir rol oynadığı Suriye’deki durum söz konusu olduğunda olduğu gibi, Rus yardımının varlığının hakikaten de çok değerli ve hayati olduğu bir dizi ülkede kalıcı hale getirmiş oldu.

Rusya Federasyonu’nun aktif ve öncü rol oynadığı küresel gıda güvenliğine Türkiye’nin arabuluculuğu sayesinde ulaşıldı ve ulaşılıyor. Bilindiği gibi Türkiye bir süredir, özellikle Orta Doğu meseleleri bağlamında uluslararası arenada önemli bir oyuncu olarak hareket ediyor. Rusya ile proaktif ve çok yönlü bir iş birliği içerisindeki Türkiye sadece Afrika’ya tahıl tedarikinin güvenliğini sağlamakla kalmıyor, fakat aynı zamanda Orta Doğu’da barışla ilgili konularda arabuluculuk yapan bir ülke olarak da öne çıkmaya devam ediyor.

Anahtar ülkeler

Rusya ile Türkiye arasında arabuluculuk rolündeki iş birliği potansiyeli sadece Afrika bölgesi ile sınırlı değil. Bu iki önemli ülke, sadece Orta Doğu’da değil, dünyanın diğer bölgelerinde de barış ve istikrarın anahtarı olarak ortak çabalarla pekâlâ birlikte olabilirler. İsrail ve Hamas arasındaki ihtilaf özellikle bu hususta bilhassa öne çıkıyor. Rusya ve Türkiye’nin deneyim ve potansiyelini ilgili bölgede kullanmak, mevcut durumu hatırı sayılır ölçüde iyileştirebilir ve uzun süredir devam eden bu çatışmayı barışçıl bir çözüme er ya da geç ulaştırabilir.

Daha adil bir dünya

Ülkeler sadece uluslararası arenada salt arabulucu konumunda ortaya çıkarak değil ama aynı zamanda istikrar ve barışın garantörü olarak da yetenek ve potansiyellerini tanıtlamış oluyorlar. Afrika’nın en fakir ülkelerine ücretsiz tahıl teslimatı sadece gıda güvenliğini temin etmekle kalmıyor, fakat aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun özellikle zor ve kritik uluslararası durumlarda “kurtarıcı bir ülke” olarak yeni itibarını da şekillendirmiş oluyor. Bu, daha adil, dengeli ve yeni bir dünya yaratma arayışında belirleyici ehemmiyette bir adımdır.

Okay Deprem

Ukrayna'da yaşayan bir Türk gazeteciden eski Sovyet coğrafyasına bakış. Telegram: t.me/Ukr_Chr, X: twitter.com/OkayDeprem?s=35, Youtube: youtube.com/@okaydeprem2023

Okay Deprem
Ukrayna'da yaşayan bir Türk gazeteciden eski Sovyet coğrafyasına bakış. Telegram: t.me/Ukr_Chr, X: twitter.com/OkayDeprem?s=35, Youtube: youtube.com/@okaydeprem2023

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler