26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Türk operasyonuna karşılık veririz’

Fuad Safarov, Moskova

Şam’ın Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde askeri bir operasyon düzenlemesi halinde karşılık verecekleri tehdidinde bulundu.

Büyükelçi Haddad, Rus İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Suriye’nin topraklarını işgal etmek için atmaya çalıştığı adımlar, tüm uluslararası norm ve yasalara, ayrıca Astana, Soçi ve Moskova anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerine tamamen aykırı. Bu nedenle, Suriye devleti Türkiye’nin egemenliğine yönelik saldırılarına tüm yasal yollarla direnme hakkına sahiptir” dedi.

Ankara’yı “samimiyetsizlikle” suçlayan Suriyeli diplomat, Türkiye’nin ne Astana süreci çerçevesinde ne de Soçi protokolünde mutabık kalınan herhangi bir yükümlülüğünü yerine getirdiğini öne sürdü.

Haddad, “Türk işgali, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan gruplara destek, silah ve siyasi koruma sağlamaya devam etti. Bunlar El-Nusra, Tahrir el-Şam ve diğer aşırı örgütler” iddiasında bulundu.

Muhabirin, “Bu bölgedeki Kürt birlikleri yardım için Şam’a başvurdu mu? Suriye yönetimi, Türk operasyonuna karşı onlara yardım etmeye hazır mı?” sorularına Suriye Büyükelçisi şu yanıtı verdi:

“Maalesef Suriye topraklarındaki bazı ayrılıkçı gruplar, ABD’nin kendilerini her türlü dış tehditten koruyacağını düşünerek Amerikan işgalcilerine sarılıyor. Fakat tecrübe, Amerikan işgalinin, ajanlarını kendi siyasi çıkarlarına hizmet etmek için ucuz ve kolayca değiştirilebilir araçlar olarak kullandığını ortaya koyuyor.”

Şam’ın Kürt gruplarla yapıcı bir diyalog kurmaya hazır olduğunu defalarca dile getirdiğini kaydeden Haddad, “Suriye, ülkenin güvenliğinin herhangi bir dış tehlike ve saldırganlığa karşı tek garantörü olarak hareket etmektedir. Bu yüzden Kürt grupların kendi yuvasına dönmekten, Amerikalı işgalcilerden kurtulmaktan ve Suriye Arap ordusunun bu bölgelere girmesine izin vermekten başka çarelerinin olmadığını anlayacaklarını umuyoruz.” dedi.

Ukrayna krizi bağlamında Rusya’nın Suriye’den çıkacağı yönündeki iddiaları da kesin dille yalanlayan Suriye’nin Moskova Büyükelçisi, “Tam emin bir şekilde söyleyebilirim ki, Ukrayna’da askeri operasyonun başlamasından sonra Rusya’nın Suriye’den mecburen çekileceği iddiasıyla ilgili yayınlanan tüm güvenilmez haberlerin hepsi düşmanların ve paralı ajanların uydurmasıdır.” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler