24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Rusya’da ‘makbul sayılmayan’ hediyeler

Rusya’da özel bazı günlere diğer ülkelerde olduğundan çok daha büyük önem verilir ki, bunların başında kuşkusuz 8 Mart Kadınlar Günü gelir.

Önem sırasına göre ardından yılbaşı ve esprili biçimde “Erkekler Günü” olarak adlandırılan 23 Şubat geliyor. Tabii, belki de bütün bunların daha da önemli olan doğum günlerini kesinlikle ve kesinlikle unutmamak lazım.

Diğer yandan Rusya batıl inançlara sık rastlanan ülkelerden biri. Bu nedenle hediye alırken de dikkate alınması gereken inançlar var. Rus arkadaşa alınmaması gereken 10 hediyeyi Rossiyskaya Gazeta şöyle derlemiş:

1. Çift sayıda çiçek almak: Rusya’ya ayak basan yabancıların öğrendiği ilk inançlardan biri, çift sayıda çiçek vermenin uğursuzluk getireceğidir. Kökleri eski Slavlara dayanan bu inanış halen devam etmekte. Yani sevgilinize çift sayıda gül hediye etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Muhakkak tek sayı olsun. Çünkü çift sayıda çiçek cenaze içindir!

2. Bıçak, makas ve diğer keskin objeler. Hediye edilen keskin bir alet evdeki herkese uğursuzluk getirecektir, buna inanılır. Buna hediyelik eşya kılıçlar dahil. Antika ya da çok pahalı da olsa!

3. Boş cüzdan. Birine boş cüzdan hediye edilirken içine muhakkak en az bir tane banknot koymak gerekir. Sembolik de olsa. Öbür türlü yoksulluk habercisi sayılır.

4. Mendil. Kimi Rusların hala sarıldığı batıl inanca göre mendil hediye etmek daha fazla gözyaşına sebep olur.

5. Tıbbi cihaz. Termometre ve benzeri gibi hastalıkla ilintili hediyelerin uğursuzluk ve “hastalık” getireceği inancı yaygındır.

6. Ayna. Her zaman mistik şeyler ifade eden ayna hediye için iyi bir tercih değildir. Özellikle de antika aynalar.

7. Ev terliği. “Kendisine ev terliği hediye edilen kimse yakında yatağa düşecek demektir” diye bir inanca bağlı olanlar az değildir.

8. Çorap. Derler ki, “Kadınlar erkek arkadaşlarına ya da kocalarına çorap almamalıdır, yoksa erkekler kaçabilir. Bir an evvel kanatlanıp evden uçması için erkek çocuğa çorap almak ise makbuldür.”

9. Kozmetik. Bazı Ruslar, “Birisine şampuan, sabun ya da deodorant hediye etmek hediye edilen kişinin temizliğe dikkat etmediğini ima etmek olarak algılanabilir. Bu yüzden bu tür hediyelerden kaçınmak gerekir” der; takdir sizin tabii!

10. İnci. Rusya’nın Yunan kültüründen miras aldığı bu inanışa göre, inci dulluk ve yetimlik sembolüdür. Genç kadınlara inci içeren mücevher hediye edilmesi hoş karşılanmaz.

(TürkRus.Com)

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler