14.3 C
İstanbul
13 Nisan 24, Cumartesi
spot_img

‘Türk dünyası’ sitemi

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen Orta Asya ve Kafkasya uzmanlarından Semyon Bagdasarov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Sovyet coğrafyasında yayılmacı politika izlediğini iddia etti ve isim vermeden Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’u eleştirdi.

Devlete ait Rossiya-1 kanalında canlı yayın programında konuşan Ermeni asıllı Bagdasarov, Erdoğan’ın ABD ile birlikte Güney Kafkasya ve Orta Asya’da yayılmacı politikalar izlediğini öne sürdü. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’la MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Beştepe’deki görüşmesinde “Türk dünyası” haritasıyla poz verdiğini hatırlatan Bagdasarov, “Türkiye ve ABD birlikte hareket etmeye devam eder ve bölge tamamen onların kontrolüne geçerse, Bahçeli’nin Erdoğan’a hediye ettiği Türk dünyası haritası gerçekleşmiş olacak çünkü haritaya göre, bazı bölgelerin Türkiye’ye birleşmesi lazım” dedi.

Adını vermeden Kremlin Sözcüsü Peskov’un konuyla ilgili açıklamasını da eleştiren Bagdasarov, “O tarihlerde bizim büyük bir bürokratımız, Türkçe konuşan halklarının tarihini iyi bildiğini sergilemek için bu konunun Altaylar’da çözülmesi gerektiğini söylemişti.. Bu bürokratımız bilmeli ki bu Türkler Çinliler gibi bir şey!” diye konuştu. Siyasi uzman, “Türkiye’nin bu adımlarına Moskova sessiz kalıyor. Biz bölgede profesyonel olarak çalışmalıyız” diye ekledi.

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bahçeli Erdoğan’a Türk dünyası haritası hediye etmişti. Haritada Rusya’nın güney bölgelerinin bir bölümü, Doğu Sibirya, Balkanlar, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Moğolistan ve İran’ın bir kısmı Türk dünyası sınırları içinde gösteriliyor.

Rus medyasında geniş yankı uyandıran harita için Peskov, “Türk partnerlerimiz, Türk dünyası fikrini geliştiriyor. Bu normal bir şey. Üzüntü duyabileceğim tek nokta, Türk dünyasının merkezinde büyük bir kırmızı yıldız bulunmaması. Orası (merkez), Türkiye’de değil, Rusya Federasyonu topraklarında, Altaylar’da, her Türk için kutsal olan, doğup yayıldıkları yerde. Bunu ben bir Türkolog olarak söylüyorum” demişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler