27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Sevgili kardeşim Mevlüt Çavuşoğlu’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’daki Yarnovosti haber sitesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna krizi ile ilgili açıklamalarını aktarırken haberine “Sevgili kardeşim” diye Türkçe başlık attı.

“Sevgili kardeşim: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu barış görüşmelerine ihtiyaç olduğunu söyledi” diye yazan site, Çavuşoğlu’nun mayıs ayında yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin oynamaya çalıştığı arabulucu rolüne vurgu yaptığını hatırlattı.

Site, Yaroslavl sakinlerinin Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri harekatının başlamasından çok önce Türk Dışişleri Bakanı’nı tanıdığını da belirtti. Çavuşoğlu’nun daha önce bölgeyi iki kez ziyaret ettiğini hatırlatan Yarnovosti, “Tarihi şehre iki kere geldi. İlki 2007’de parlamento seçimlerinde gözlemci olarak, ikincisi 2010’da Vali Sergey Vahrukov’la görüşmek için” diye yazdı.

Site, Çavuşoğlu’nun 2010 yılındaki ziyaretinde, “Burası hayatımda gördüğüm en güzel şehirlerden biri…” dediğini hatırlattı.

Yarnovosti haziran ayında yayınladığı haberde de, “Çavuşoğlu’nun Yaroslav’a gelmesi boşuna değildi. Türk Dışişleri Bakanı ülkesinin Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmayacağını açıkladı” diye yazmıştı.

Anket yapılmıştı

Rus haber radyosu Eho Moskvı (Moskova’nın Yankısı) 2020 yılında, dinleyicileri arasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ilgili bir oylama yapmıştı.

Radyonun internet sitesinde düzenlenen oylamada “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu gibi birisinin Rusya’nın başına geçmesini ister misiniz” sorusu yöneltildi. 2 bin 824 kişinin katıldığı oylamada dinleyicilerden 997’i (yüzde 35) evet, bin 503’i (yüzde 53) hayır ve 324’i (yüzde 11) çekimser oy kullandı. Bir kişi oylamayla ilgili olarak, “Bugün bir Türk’ün Rusya’nın başına geçmesi için mi Türkiye’yle o kadar çok savaştık” tepkisini gösterdi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler