28.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Televizyonda hakaret serbest mi?

Gazeteci Faruk Bildirici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polemik yaratan açıklamalarının yayınlandığı TGRT Haber’deki programı şöyle eleştirdi:

“TGRT Haber’deki programı sunan Ercan Gürses’in, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın cevap niteliğindeki mesajını okumak istemesi yayıncılık açısından doğruydu. Zira İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, programın başından itibaren Özdağ’a ve onun çizgisinde paylaşımlarda bulunanlara hakaretler yağdırıyordu. Özdağ’a cevap hakkı doğmuştu.

Ama “Ümit Özdağ’dan bahsettik programın özellikle başında. Kendisinden bir cevap var” dediğinde Soylu’dan “Hiç hiç hiç… Kabul etmem” çıkışı gelince afalladı:

Gürses- En azından bir cümle…

Soylu- Hiç adam yerine koymam. Muhatabım değil.

Gürses- Sayın Bakan… Kendisi iddiaları reddediyor

Soylu- Hayır hayır… Bunu kabul etmem. Bunu söylerseniz toplantıyı terk ederim.

Gürses- İddiaları reddettiğini….

Soylu- Ben bu adamı insan ve adam yerine koymam. Bu hayvandan aşağı bir adamdır. Kendisi adam yerine girmeye çalışıyor… Soros çocuğudur ve operasyon çocuğudur. Bu kadar açık. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir. Hiç girmem kabul etmem.

Gürses- İstihbarat elemanı diyorsunuz.

Soylu- İtibarımızı onun gibi bir adamla yan yana getirir miyiz ya. Haysiyetsiz adam…

Gürses- Sayın bakan o zaman şöyle bir şey sorayım ben size…

İşte bu nokta sorunlu. Ümit Özdağ’ın yanıtını okuma isteğini kabul ettiremeyen Gürses, Soylu’nun ağır hakaretlerine de itiraz etmiyor. “Hayvandan aşağı”, “haysiyetsiz” gibi sözcüklerin havada uçuşması doğalmış gibi başka bir soruya geçiyor.

Anlıyorum, zor bir durum. Süleyman Soylu, “Yayını terk etme” tehdidinde bulunuyor ve o an Gürses’in kritik bir karar vermesi gerekiyor. Özdağ’ın yanıtını okuyup Soylu’nun stüdyodan ayrılmasını göze almak ya da konuyu değiştirip programa devam etmek! Gürses, Soylu’nun isteğine razı olmayı seçiyor.

O andan itibaren de programın inisiyatifini tümüyle Soylu’ya bırakmış oluyor; hakaretlerine de itiraz gücü kalmıyor. Oysa bir programın yöneticisi, programı sunan kişidir. Cevap hakkının kullanılmasına da o karar verir, hakaretlere de izin vermez.

TGRT Haber Ankara Temsilcisi Ercan Gürses de en azından Süleyman Soylu’nun hakaret ve aşağılamalarına itiraz etmeli, en azından katılmadığını ifade etmeliydi. Bu açıdan hatalı…”

Yazının devamı için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler