32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Slav turistlerin kızdıran özellikleri

Bulgaristan’da yayınlanan Fakti dergisinde Tihomir Şumov imzasıyla çıkan Slavların yabancıları kızdıran karakter özelliklerini esprili şekilde anlatan yazısı:

“Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya ve diğer Slav ülkelerinden turistler Batı’da sadece dış görünüşleriyle değil, davranışlarıyla da dikkat çekiyor. Batılı ülkelerdekilerin çoğu Slavları fazla gürültücü ve duygusal buluyor. Peki, Slav halkların başka hangi özellikleri gittikleri ülkelerdeki insanları şaşırtıyor hatta kızdırıyor?

1-Duygularımızı dışa vurma tarzımız, örneğin daha ölçülü olan kuzeyliler tarafından biraz vahşi ve fazla doğrudan bulunuyor. Görünüşte sakin olan Çekler ve Polonyalılar bile mesela yeni yılı diğer ülkelerden gelen turistleri korkutacak şekilde gürültülü, havai fişeklerle ve şişeleri kırarak danslarla, şarkılarla kutluyor. Bir de Balkanlar’ın neşeli sakinlerini düşünün. Emir Kusturica’nın filmlerindeki Sırp düğünlerini hatırlayın. Belgrad takımlarının meşaleli, dumana boğulmuş statları da daha az gürültülü değil.

2-Doğu Slav kadınları doğuştan gelen güzelliklerini sergilemeyi, yüksek topuklu ayakkabılar ve mini etekler giymesini seviyor. Batılı kadınların minimalist moda anlayışı ve özensizce toplanmış saçları yanında bizimkilerin saçları bir kilometre öteden görülüyor. Bunun abartılı olduğunu düşünenler olabilir ama bu tabii onların sorunu.

3-Borş çorbası ve olivye (Rus) salatası eskiden beri bilinse de dünya Slav mutfağına çok yabancıdır. Soğuk çorbalar ve süt katılmış sebzelerle yapılan yemekler garipsenir. Yaygın bir alışkanlık olan salatalık turşusu konusunda ise bizi sadece Almanlar anlayabilir.

4-Yasaklara rağmen Bulgarlar sigara ve bira eşliğinde tatile alışkındır yani sağlıklı yaşam tarzını benimseyen azdır. Her yerde, özellikle kafe ve restoranlarda sigara içen Sırp kardeşlerimiz de farklı değildir. Bulgarlar ve Polonyalılar alkol tüketiminde ön sıralarda yer alır, hatta Çekler bu konuda dünya üçüncüsüdür.

5-Gündelik hayatta “yakası açılmadık” kelimeler olmadan Slavlar içlerindeki karmaşık ve çelişkilerle dolu renkli dünyalarını ifade edemez. Bu nedenle çeviriye gerek duyulmayan tarzda kendilerini ifade etmeyi severler. Bu konuda Ruslar, Bulgarlar, Polonyalılar farklı değildir. Heyecanlı Sırpların en sıradan kelimeleri ise küfür gibi algılanabilir.

6-Kişisel alan ve sosyal mesafe mi dediniz? Bunları soğuk Baltık’a ve İskandinavlara bırakalım! Slavlar tamamen farklı bir şekilde iletişim kurmaya alışkındır. Birbirimizi görünce kucaklaşır, diz dize oturur ve bağıra bağıra konuşuruz. Bu alışkanlık özellikle Bulgarlar, Sırplar ve Karadağlılar gibi Balkan halkları için geçerlidir. Onların yanında en gürültücü Rus bile masum kalır.”

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler