24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

TELE1’e 3 gün yayın durdurma cezası

RTÜK Üyesi Okan Konuralp, RTÜK’ün TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet ve iman hatiplerle ilgili sözleri nedeniyle TELE1’e üç gün yayın durdurma cezası verdiğini duyurdu.

Konuralp, söz konusu kararın TELE1’i yayın lisansını kaybetme aşamasına getirdiğine dikkati çekti; “Şubat 2023’e kadar benzer bir ceza alması halinde, TELE1 RTÜK eliyle kapatılacak” dedi.

Konural’in konuyla ilgili Twitter paylaşımı şöyle:

“Kadıgil’in sözleri şüphesiz ifade ve basın özgürlüğünün güvencesi altındadır. Bu hukuki gerçeğe rağmen alınan karar, Ebubekir Şahin’e verilen talimatların sonucudur. Toplumu bu cezalarla susturabileceklerini sanmaları ise çaresizliklerindendir. Başaramayacaklar, biliyorlar. Sayın Ali Bardakoğlu örneğinde olduğu gibi, Diyanet 100 yıllık geçmişinin büyük bir bölümünde kurucusu Atatürk’ün idealleri doğrultusunda faaliyet göstermiştir; yeniden gösterir. Tarih de Ali Erbaş ve benzerlerini değil, Sayın Bardakoğlu gibi isimleri anımsar.”

Tele1’de program yapan gazeteci Enver Aysever üç gün yayın durdurma kararının ardından, “Maalesef tahmin ettiğim oldu. Kanalın lisansını iptal için ilk adım atıldı. Çok üzgünüm” dedi. Aysever kararın belli olmasından önce Twitter hesabından Tele1’e destek çağrısı yapmış ve “Sonradan cenazemize, taziyeye gelmeyin” demişti.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler