18.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Tekzip metni

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Kırım Cumhuriyeti Daimi Misyonu tarafından, aralarında Medya Günlüğü’nün de bulunduğu Türk medya kuruluşlarına gönderilen tekzip metni:

“Medya ve Basın kuruluşlarına duyurulur:

Kırım Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı’nın Kırım Daimi Temsilcisi olan Georgiy Lvoviç Muradov’un, uluslararası multimedya basın merkezi “Rusya Bugün”de “Sputnik” haber ajansı ile 29 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısı sonrasında bazı Türk basın kuruluşlarında konuya dair yapılan yayınlarda, Muradov’un Türkiye’nin Kırım konusundaki pozisyonuna dair değerlendirmeleri ve de bunların Rus–Türk ilişkilerine etkilerinin kasten veya istemeyerek çarpıtıldığı tarafımızdan gözlemlenmiştir. 

Daimi temsilciye atfedilen saldırgan ifadelerin, basın toplantısındaki ifadelerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Söz konusu basın toplantısının linki aşağıdadır: https://rutube.ru/video/60f1115d4dd6afdfc2367adf5a54f0ae/

Basın toplantısına dair yorumlar provokatif bir karakter taşımaktadır ve Kırım Cumhuriyeti yönetiminin, Türkiye Cumhuriyeti ile iyiliksever ilişkiler ve karşılıklı partnerliğe dayalı işbirliği inşa etmeye dayanan çizgisiyle çelişmektedir.  Türk gazetecilere, “Rus saldırganlığına” dair gerçekte var olmayan “sıcak haberler” yayınlamadan evvel, haberlerin birincil kaynakları ve de RF Devlet Başkanı’nın Kırım Daimi Temsilcisinin açıklamalarıyla daha dikkatli tanışık olmalarını tavsiye ediyoruz. Bizler iletişime açığız ve herhangi bir basın ve medya kurumu ile yapıcı diyaloğa da hazırız.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Kırım Cumhuriyeti Daimi Misyonu”

Medya Günlüğü’nün açıklamaya konu olan haberi: https://medyagunlugu.com/haber/tas-ustunde-tas-birakmayalim-52255

Medya Günlüğü’nün haberine kaynak olarak kullandığı sitenin linki (Rusça): https://www.pravda.ru/news/world/1741880-turki/

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler