19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Tankların sonu mu geldi?

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da çok sayıda tank kaybettiği yolundaki iddialar, şimdiye kadar konvansiyonel savaşlarda en vurucu silahlardan biri kabul edilen tankların geleceği ile ilgili soru işaretleri yarattı.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsüne göre Rusya’nın ordusundaki değişik birliklerde şu anda faal olarak 2800 tank ve 13 bin zırhlı araç görev yapıyor. Ayrıca bunlara ek olarak 10 bin tankla 8500 zırhlı araç bulunuyor.,

Moscow Times gazetesinde yer alan yazıya göre, ABD’li askeri uzman James Lewis, Rusya’nın askeri doktrininde tankların hep özel bir rolü olduğunu söylüyor.

Ukrayna’da son zamanlarda en gelişmiş Rus tankı kabul edilen T-90M’ler de görülse de cephedeki tankların çoğu modernize edilmiş Sovyet tankları.

Değişik Batılı kaynaklar Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana 237 T-72B3, birkaç yüz T-72 ve 170 civarında T-80 tank kaybettiğini ileri sürüyor. Rus muhalif Mediazona da, Ukrayna’daki Rus askeri kayıplarının yüzde altısının tank personelinden oluştuğunu iddia ediyor.

Bazı Batılı askeri uzmanlar modern savaşlarda tankın rolünü sorgulamaya başlıyor, bazıları ise Rus ordusunun koordinasyonsuzluk nedeniyle tankları etkin biçimde kullanamadığını savunuyor.

İngiliz askeri uzman Nick Reynolds, “Tankların değişik birliklerin ortak saldırısı sırasında kullanılması gerekiyor. Teorik olarak tankların piyade ve anti tank silahlarına sahip düşmanı yok edecek topçu ateşiyle desteklenmesi gerekiyor” diyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki tank kayıpları ABD yapımı Javelin tanksavar füzeleriyle İngiliz-İsveç yapımı antitank silahlarına bağlanıyor. Javelin füzeleri ateşlendikten sonra bir süre tırmanışa geçiyor, ardından tankın zırhının en ince olduğu taretini vuruyor.

ABD’li uzman Lewis, “Eskiden bir tankı yok etmenin en iyi yolunun bir başka tank olduğu düşünülürdü ama şimdi çıkan füzeler bu kanıyı sorgulamamıza yol açtı” diyor.

Tankların en zayıf yerinden vurulması üzerine Rus askerlerinin araçları yukarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruyabilmek için kum torbaları, kütükler ve metal kafesler kullanmaya başladığı söyleniyor.

Rusya’nın tanksavar silahlarına karşı çözüm üretememesi tankların gelecek savaşlarda belirleyici rol oynayıp oynayamayacağı tartışması başlattı. ABD’li askeri uzman Lewis, “Ordular belki kullanmaya devam edecek ama sahip oldukları güvenlik açığı nedeniyle gelecekteki savaşlarda tankların rolleri azalacak” diyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler