14.6 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

‘TANAP Rus gazına seçenek değil’

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyasetinin önemli isimlerinden Senatör Aleksey Puşkov, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak projesi TANAP’ın Avrupa’ya yönelik Rus doğal gazına alternatif olabileceği” yönündeki açıklamasına katılmadığını söyledi.

Senato Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Puşkov Telegram hesabından yaptığı açıklamada, TANAP’ın (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) Avrupa’ya verilen Rus gazının yerini tamamen alamayacağını savundu.

Avrupa Birliği’nin (AB) yakın gelecekte Rusya’dan gelen enerji kaynaklarını vazgeçmeyeceğini söyleyen Puşkov, aynı zamanda AB’nin Rus doğal gazını başka bir kaynakla değiştirmek ve sevkiyatı azaltmak için tüm fırsatları arayacağına da dikkat çekti.

Puşkov, “TANAP Rus gazına kısmi bir alternatif sağlamalı. Ancak Katar, ABD, Türkiye gibi diğer kaynaklarla bile önümüzdeki yıllarda tamamen bizim yerimizi alamaz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kanal 7 TV’sine yaptığı açıklamada, Avrupalıların Rusya’dan enerji almayacağı yönündeki açıklamalarına dikkati çekerek iki temel alternatiften birisinin Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak projesi olan TANAP olduğunu söylemişti.

Kalın’ın açıklamaları Rus medyasında geniş yer aldı. Haber ve değerlendirmelerde Türkiye ve Azerbaycan’ın Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında Rusya’nın yerine geçmeyi çalıştığı iddia edildi.

Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak projesi olan 1811 kilometre uzunluğundaki TANAP hattı, Türkiye-Gürcistan sınırındaki Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan’dan Edirne’ye toplam 20 ilden geçiyor ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son buluyor.

Ukrayna krizinin başlamasından önce AB ülkelerinin doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ı Rusya tarafından sağlanıyordu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler