14.3 C
İstanbul
13 Nisan 24, Cumartesi
spot_img

Stalin’e Türk limonu

Fuad Safarov, Moskova

Sovyet liderlerinden Josef Stalin’in hastalandığı zamanlarda şifayı Türk limonunda aradığı ortaya çıktı.

Bu konudaki bilgiler Sovyet doktorlarının raporunda yer alıyor. Rapora göre, Stalin 5 Mart 1953’te yaşamını yitirdiği son güne kadar Türkiye’den getirttiği limonları tüketiyordu.

Doktorları pek sevmeyen Stalin’in hastalandığı zaman halk tıbbı yöntemiyle kendini tedavi ettiğini anlatan yakın çevresindeki kişilere göre, Sovyet lideri soğuk algınlığı hissettiği anda hemen çok sevdiği Türk limonlarını yemeye başlıyordu.

Kremlin Özel Koruma Müdürü’nün kızı Ada Yusis’e göre, Stalin limonları özel olarak Türkiye’den getirtiyordu. Yusis, “Stalin sık sık anjine yakalanıyor ve hastalanınca hemen limonla tedaviye başlıyordu. O zamanlar bizde turunç yetişmiyordu. Bu yüzden Türkiye’den getirtmek zorundaydık. Günün birinde Türkiye’den limonlar zamanında gelmedi. Babam bize Ağa’nın (Stalin’in Kremlin’deki lakabı) bu yüzden çok kızdığını anlattı” dedi.

Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Konsey Üyesi Ali Kavak’a bu konuyu sorma fırsatı buldum.

Kavak gülümseyerek, “İlginç olay. Onur da duydum. Çünkü Türk limonu her zaman insanlara faydalı olmuş, bugün de şifa dağıtmaya devam ediyor. Rusya’ya yılda yaklaşık 150-200 ton limon ihraç ediyoruz. Bu yıl belki biraz düşüş olabilir. Bunun da nedeni hava koşulları. Genel olarak 2020’de Rusya’ya narenciye ihracatını yüzde 10 artırmayı planlıyoruz” dedi.

ABD’li gazeteci Lizzy Saxe, Rusya’da limonun ‘prestijli bir ürün’ ve zenginliğin göstergesi olduğunu yazdı. Forbes dergisi için şubat ayında kaleme aldığı makalede limonu Rusya’da lüks yaşamın unsurlarından biri olarak tanımlayan Saxe, “Limon sizlere neleri çağrıştırıyor? Tazeliği mi? Yaz günlerini mi? Kıyı iklimini mi? Oysa Rusya’da ve Güneydoğu Asya’da görünüşe göre bu ürünü, kendilerini varlıklı bir konumda göstermek ve karşı tarafı etkilemek için kullanıyorlar” dedi.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler