-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

‘Stalin Türkiye’yi engelledi’

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadiy Züganov, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet lideri Josef Stalin’in Türkiye’nin Almanya’nın yanında savaşa girmesini engellediğini iddia etti.

Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Züganov, yeni yıla savaş koşullarında girdiklerine işaret ederek, zafer kazanmak için tüm kaynakların seferberliğini en üst düzeye çıkarılması ve toplumu bir araya getirilmesi gerektiğini kaydetti.

2. Dünya Savaşı’nda Stalin’in tutumunu öven Züganov, 1943 yılındaki Stalingrad Muharebesini hatırlattı. Sovyetlerin Stalingrad’taki zaferinin ardından ünlü Amerikan dergisi Time’ın Stalin’i “Yılın Adamı” ilan ettiğini hatırlatan Rus Komünist Partisi lideri, “O tarihe kadar faşist Almanya’nın tüm Avrupa’ya boyun eğdirdiğini hatırlatmak lazım. Almanya neredeyse 300 milyon insanı, Avrupa’nın tüm demirlerini, tüm limanlarını, tüm uçaklarını, tüm silahlarını kendi bayrağı altında birleştirdi” dedi.

Bu koşullar altında Stalin’in, Türkiye’nin savaşa girmesine müsaade etmediğini de iddia eden Züganov, “Stalin Amerikalıları ve İngilizleri zafere ulaşmak için potansiyellerimizi ortaya koymaya ikna etmeyi başardı. 40 bin kişilik orduyu İran’a getirerek, böylece Bakü’nün güvenliğini sağladı. Japonya’yı etkisiz hale getirmek ve Türkiye’yi dışarıda tutmak için her şeyi yaptı” dedi.

Komünist Parti lideri, 2009 yılında da Kızıl Meydan’da Stalin’i mezarı başında düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada Sovyet liderine, “Sen Molotov-Ribbentrop anlaşmasını imzalamasaydın, Türkiye bize saldıracaktı” diye seslenmişti.

Tarihe Molotov-Ribbentrop (SSCB Dışişleri Komiseri V. Molotov ve Alman Dışişleri Bakanı F. Ribbentrop) Anlaşması diye geçen söz konusu belge 1939 yılında 23 Ağustos tarihinde SSCB ve Nazi Almanya’sı tarafından imzalandı.

İlgili haber:https://medyagunlugu.com/2-dunya-savasi-gercekleri/

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler