9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Soylu Moskova’da gündem oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake’i hedef alarak, “Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye’nin üzerinden çekin” açıklaması Rus medyasında geniş yankı yarattı.

Resmi Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında Soylu’nun açıklaması Rus uzmanlar arasında tartışmaya da neden oldu. Gazeteci Giya Saralidze, Türkiye’nin iç durumunu sarsmaya yönelik dışarıdan gelen girişimlere direnmek de dahil olmak üzere bağımsız bir politika izleme arzusuna işaret etti. Saralidze, “Amerikalılara karşı daha önce de konuşan Soylu’nun yeni harika sözlerine dikkat çekmemek elimde değil. Şark tarzındaki bu sözler kulağa çok güzel geliyor. Aslında hem Soylu’nun hem de Erdoğan’ın Batı’nın eylemleri hakkında söyledikleri, Türkiye yönetiminin kendisiyle ne yapmak istedikleri ve farklı senaryolarda onu neler beklediği hususunda kesinlikle anladığını ortaya koyuyor” dedi.

Daha sonra söz alan Ermeni asıllı uzman Araik Stepanyan, Türkiye’nin Adana’daki İncirlik Üssü’nü neden kapatmak istemediğini sordu. Stepanyan, “Türkiye İçişleri Bakanı’nın bahsettiği pis eller nereden uzanıyor? İncirlik üssünden. 2016 yılındaki darbe girişimi orada organize edildi. Suriye’de militan ve teröristlerin oluşması oradan sağlanıyor. Eğer bu pis elleri istemiyorsanız, eğer ABD sizin iç işlerinize müdahale ediyorsa o zaman İncirlik’i kapatın. Eğer Washington’u düşman ülke olarak görüyorsanız NATO’yu terk edin” diye konuştu.

Sunucu Dmitri Kulikov ise, “Türkiye’nin bağımsız politikaları Amerika’yı çileden çıkarıyor” sözleriyle araya girdi.

Kommersant gazetesi dış politika yazarı Maksim Yusin de, “Ben Türkiye’yi ve Erdoğan’ı televizyon programlarında defalarca eleştirdim. Ama gelin gerçekçi olalım. Ben emperyal ulusun bir üyesi olarak diğer bir emperyal ulusun ne yapmak istediğini gayet iyi anlıyorum. Türkiye’den İncirlik Üssü’nün kapatılmasını ve Ermeni ‘soykırımı’nın tanınmasını talep etmek mümkün değil. Türkler bunları hiçbir zaman etmez” dedi.

Bunun üzerine Ermeni asıllı uzman Stepanyan, “Hiçbir zaman asla deme.. Yaşayıp görürüz” diyerek Yusin’in konuşmasına müdahale etti.

Yusin ise, “Bu hiçbir zaman olmayacak! Biz Ruslar, dünyaya Ermeni gözlüğüyle bakmayacağız. Türkiye’den mümkün olmayanı talep edemeyiz. Bazen Türkiye aşırı derecede eleştiriliyor. Her ne kadar bazı görüş ayrılıkları da olsa Türkiye’nin böyle aşırı derecede eleştirilmesine müsade etmemiz lazım. Türkiye’nin bize, bizim de Türkiye’ye çok ihtiyacımız var. Bakanın sözleri de çok iyi” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler