27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Sondaki başlangıç

Bir yılın daha sonuna yaklaşıyoruz…

Zamanın bundan haberi olduğundan emin değilim. Doğadaki hiçbir canlının da bir yıla daha veda ediyoruz, yılbaşı geliyor telaşında olduğunu düşünmüyorum.

İnsan dışında…

Birçoğumuz bu yeni başlangıcı aşırı kutlamalar, yemeler-içmelerle geçireceğiz. Çünkü böyle öğretildi. Ancak aslında tüm bunlardan bağımsız çok daha hayat açıları bize sunuyor.

Aslında daha özde bir yerde hayatın telaşı içerisindeki o yeni bir başlangıçta daha güçlü bir şekilde merkezimizde olabilmeyi araştırıyoruz. O sondaki başlangıcın içine yerleşmeye gayret ediyoruz.

Yeni yıl kendi varoluşumuzun bitiş ve başlangıç döngülerini düşünmek için harika bir fırsattır.

Yoga’da “Natarajasana”, “dansçı duruşu” anlamına gelen bir duruş vardır. Güç, denge, geriye eğilme ve pratiğe dayalı beceri isteyen bu duruş kozmik dansçı formunda Hindu Tanrısı “Shiva”ya verilen isimlerden biridir.

Hint mitolojisinde yıkımla özdeşleştirilen dans tanrısı “Shiva Nataraja” evrenin yaratılması ve yaşatılmasının temellerini atan coşku dolu dansı ile tasvir edilir.

“Shiva” sonsuz doğum ve ölüm döngüsünü sembolize eden ateşten kozmik bir çember olan “Samsara”nın merkezinde dans eder. Dört kolu vardır ve kurtuluşu ifade eder. Zamanın akışını veya geçici Dünya ateşini durdurmaz, sadece onu çerçeveleyen bu kaosun ortasında dans ederek mutluluğu bulabilir.

Cehalet şeytanı “Avidya”nın üzerinde dengede dururken saçları savrulur. Bir elinde zamanın akışını çaldığı davulu tutar. Diğer elinde evrende yankılanan “Om” sesinin gücünü hatırlatan bir deniz kabuğu bulunur. Üçüncü elinde bilginin ateşini “Vidya” tutarak gerçek doğamızın iç ışığını simgeler. Sağ elinden biri ise “Abhaya Mudra” da yani korkusuzluk mühründedir.

Bize döngülerin içerisinde değişimin iniş ve çıkışlarını kutlayabileceğimizi, bu zaman ve mekanın titreşimlerine bağlı olmamıza rağmen yine de merkezimizde kalıp dans edebileceğimizi hatırlatır.

Ben bu sondaki başlangıçta, kendi dansımda, hayatın içinde ki anlamı ve coşkuyu tanımaya çalışırken dünyaya serbestçe bakıp, görebilmenin tadını çıkarmaya niyet ediyorum.

Yeni yılda kendi dansınızın keyfini çıkarabilmeniz için gerekli iç sesi ve cesareti bulabilmenizi en kalbi duygularımla dilerim.

Namaste…

Melek Ay

Sadelik içinde adımladığım yolda, sahip olduğum niteliklerin hakkını vermeye çalışan bir yolcuyum...

Melek Ay
Sadelik içinde adımladığım yolda, sahip olduğum niteliklerin hakkını vermeye çalışan bir yolcuyum...

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler