24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Seni seviyoruz Vanya’

Rusya’nın prestijli gazetelerinden Kommersant’la Vedomosti’nin eski muhabiri İvan Safronov’un (32) “vatana ihanet” suçundan 22 yıl hapis cezasına çarptırılması meslektaşlarının ve insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Avukatları, Rusya Uzay Ajansı’nda (Roskosmos) danışman olarak çalıştığı dönemde bazı belgeleri Çek ve Alman gizli servislerine verdiği ileri sürülen Safronov’un (fotoğrafta sağda) suçunu kabul etmesinin karşılığında cezasının 12 yıla indirilmesi önerisini kabul etmediğini söyledi.

Rus yetkililerin, Safronov’a yönetilen suçlamaların gazetecilik faaliyetiyle ilgisi bulunmadığını söylemesine karşın meslektaşları ise tam tersine gazetecinin yazdığı bir makale nedeniyle cezalandırıldığı görüşünde. Safronov’un 2019 yılında Kommersant’ta yayınlanan Rusya’nın Mısır’a SU-35 satışıyla ilgili haberi Kahire’de siyasi skandala yol açmıştı. Araştırmacı medya kuruluşu Proekt, Safronov’un açıkladığı öne sürülen bilgilerin açık kaynaklarda yer aldığını ortaya çıkarmıştı. Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili olarak iki yıl önce yaptığı açıklamada, “Gazeteci olduğu için değil, bir Avrupa ülkesinin gizli servisine bilgi verdiği için suçlu” demişti.

Genç gazeteci, 22 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmasından sonra mahkemeden ayrılırken, “Herkese yazacağım. Bana yazın. Sizi seviyorum” dedi.

Safronov’un dokuz yıl çalıştığı Kommersant’ın çalışanları gazetenin salı günü çıkan sayısının birinci sayfasında meslektaşlarına açık bir mektup yayınladı.

“Selam Vanya (İvan)” diye başlayan mektupta Kommersant çalışanları Safronov’a, “Sen gerçek bir gazetecisin. Tam bir profesyonelsin. Çok iyi bir insansın. Sana yönetilen suçlamaların hiçbirini kanıtlayamadılar. Seni seviyoruz, sana inanıyoruz” diye seslendi.

Safronov, 2001 yılından bu yana Rusya’da vatana ihanetten suçlu bulunan ilk gazeteci oldu.

Fotoğraf: Kommersant

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler