19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2022 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, sanatçı, karikatür, edebiyat, spor ve bilim insanları törenle ödüllerini aldı.

Törenin sunuculuğunu TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş üstlendi. Tören Atatürk, silah ve çalışma arkadaşlarıyla, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen gazetecilerle, ölen TGC üyeleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı Sedat Simavi’yi ödüllerle anmak için toplandık bugün. Sedat Simavi bizim için çok önemli bir simgeydi. İyi bir karikatür sanatçısı ve iyi bir gazeteciydi. Bunları yaparken de hem sarayı eleştirmekten hem de Mustafa Kemal’in devrimine yardımcı olmaktan alıkoymadı kendini. Ustamızın çizdiği yolda devam etmeye çalışıyoruz. Var gücümüzle bir takım tersliklere karşı koyuyoruz, eğilmiyoruz,  bükülmüyoruz. Kendisinin dediği gibi kalemimizi satmıyoruz. Türkiye’de hala basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmıyor. Türkiye’de hala OHAL zamanında konulan daha doğrusu uygulanan temel hak ve özgürlüklerin askıda olması devam ediyor. Türkiye’de hala yasaklar, sansür, oto sansür kol geziyor. Sansür Yasası Meclis’ten geçti ve hemen gazetecilere kullanılmaya başlandı. Gazeteciliği, sanatı, tiyatroyu, sinemayı sansür eden bir anlayıştan söz ediyoruz. Sıkıyönetim komutanları gibi her toplantıyı saklıyor, her tiyatro oyununu yasaklıyorlar. Gazeteciler, aydınlar hapiste. Gazeteciler haber yapıyor, tehdit ediliyorlar. Timur Soykan 6 yaşındaki bir çocuğa yönelik cinsel istismarı haberleştirdi. Tehditler aldı. Biz meslektaşımızın arkasındayız. Gazeteciliğin arkasındayız. Ödül alan tüm meslektaşlarımı, yazarları, spor ve bilim insanlarını kutluyorum.” 

Genel Sekreter Güneş 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına konulan ödüllerin 46 yıldan bu yana sürdürüldüğünü belirterek “Ödüller; gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. 3500’den fazla kuruluş, fakülte ve yayınevine adayları soruldu. Bu yıl 389 kişi eser ve 5 takım aday oldu. Sonuçta dokuz dalda 19 ödül verildi. Ödüllere olan ilginin artması özgür gazetecilik yapacağımız günlere dair umudumuzu canlı tutuyor” dedi.

Murat Ağırel Yeniçağ Gazetesi’nde 1-2-3-4-5-6-7 ve 8 Mayıs 2022 tarihlerinde yayımlanan  “Uyuşturucu Kıskacında Türkiye” haberi nedeniyle gazetecilik ödülüne değer görüldü. Murat Ağırel’in ödülünü Gazetecilik Seçici Kurulu ve TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen verdi.  Murat Ağırel ödülünü alırken yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“2022 yılındayız. Dünya Basın Özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149. sıradayız.  Gazetecilere karşı özellikle seçim dönemleri yaklaştıkça baskı ve şiddet konuşuluyor. Bunu kılcal damarlarımıza kadar hissediyoruz. 6 yaşındaki çocuğa yönelik istismarın haberleştirilmesinde Timur Soykan ve biz her türlü hakarete maruz kaldık. Bizi eğiten ustalarımız gibi bu mesleğin ve kalemin namusunu savunmaya devam ettik ve edeceğiz. Ödülümü Gezi tutsakları Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altunay,  Mine Özerdem,  Can Atalay ve Tayfun Kahraman’a ithaf etmek istiyorum.”

Seçici Kurul Evrensel Gazetesi’nde 16 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan “Yaşadıklarımı Dikkate Alsalardı Beyza Hayatta Olabilirdi! Beyza’nın Katili, Başka Bir Çocuğu Daha İstismar Etmiş” başlıklı haberi ile Türkiye’nin kanayan yarası, kadın cinayetleri ve çocuk istismarına yol açan ihmaller zincirini ortaya koyması nedeniyle Eylem Nazlıer’i övgüye değer buldu. Eylem Nazlıer ödülünü Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı ve TGC Onur Kurulu Üyesi Adnan Özyalçıner’den aldı. Eylem Nazlıer ödülünü alırken şöyle konuştu:

“Türkiye’de yoksulluk, işsizlik almış başını gidiyor. Çocuklar istismar ediliyor, her gün kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Kentsel dönüşüm adı altında yoksul halkın evleri ellerinden alınıyor, talan ve yağma devam ediyor. Biz gazetecilere çok önemli bir görev düşüyor. Gerçekleri halka duyurmak. Ama  gazeteler, gazeteciler baskı altında tutuluyor. Basın İlan Kurumu Evrensel’in resmi ilan yayınlama hakkını iptal ediyor. Ödülümü Türk Tabipleri Birliği Başkanı ve yazarımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile tutuklu meslektaşlarıma adıyorum.”

Seçici Kurul yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun ödüle değer radyo programı olmadığına karar verdi.

Seçici Kurul, Didem Karakelle Sayın’ın TRT Radyo1’de 2 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan “Dünya Mirası: Troya Antik Kenti” adlı programını araştırmaya dayalı bilgilendirici ve itinalı bir içerikle hazırlanması, anlatım özellikleri ve tempolu dili nedeniyle övgüye değer gördü.

Seçici Kurul FOX TV’de 23 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan “Kaş Yaparken Göz Çıkardılar” adlı ortak haber programında bir sağlık skandalını ortaya çıkarmaları nedeniyle Yeşim Karacaoğlu ve Mehmet Akif Balıkçıoğlu’nu ödüle değer gördü.

24 Ağustos 2022 tarihinde Habertürk TV’de yayınlanan “İzmir’de Az Hasarlı Kiralık” adlı haberle insan yaşamını hafife alan ve değersizleştiren büyük bir felaketten rant sağlayan sosyolojik bir skandalı izleyiciye duyurmaları nedeniyle muhabir Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ve Kameraman Mustafa Kemal Kiruk’u övgüye değer görüldü.

Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ve Kameraman Mustafa Kemal Kiruk ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ten aldı.

GAİN Dijital TV’de 19 Şubat 2022 tarihinde yayınlanan “Çek Çek” adlı belgeselde büyük kentlerdeki kağıt toplayıcılarının yaşam koşullarını ve umutlarını ele alması nedeniyle Şükran Pakkan ödüle değer bulundu.

Seçici Kurul Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kurullarının adayı olan Bülent Çelik’i karikatür sanatına verdiği emekten dolayı ödüle değer buldu.

“Kitap İçin 5” adlı eseriyle edebiyat dalında ödüle değer görülen Selçuk Altun’a ödülünü Edebiyat Seçici Kurulu Başkanı Doğan Hızlan sundu.

Sosyal Bilimler Ödülü Seçici Kurulu “Kadim İle Cedid Arasında – III. Selim Döneminde Bir Mevlevi Şeyhi: Abdülbaki Nasır Dedenin Musiki Yazmaları” adlı eseri nedeniyle Prof. Dr. Cem Behar’ı ödüle değer gördü. Cem Behar’a ödülünü Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Sema Erder verdi.

Fen Bilimleri dalında “Yakın-Alan Nano-Infrared Spektroskopisi İle Katalitik Kükürt Zehirlenmesinin Moleküler Patikalarının Nanometre Ölçeğinde Belirlenmesi” makalesiyle Prof. Dr. Emrah Özensoy ödüle değer görüldü.

Seçici Kurul “Yapısal Yönlendirmeli Hesaplamalı Tarama Metodunu Kullanarak CO2 Yakalama ve H2 Saflaştırma İçin Kovalent Organik Yapılı Malzemelerin Keşfinin Hızlandırılması” adlı ortak makale nedeniyle Prof. Dr. Seda Keskin Avcı-Gökhan Önder Aksu- Doç. Dr. Öğr. Üyesi İlknur Eruçar Fındıkçı ve Dr. Zeynep Pınar Haşlak’ı övgüye değer gördü.

Sağlık Bilimleri Ödülü Seçici Kurulu, “Başta Kanser Olmak Üzere Çok Sayıda Hastalığın Tedavisinde Kullanılabilecek İlaçların Taranmasına Kolaylık Sağlanması Beklenen Hücre Büyümesini Ölçmek İçin Kırılma İndisi Algılama Platformu” çalışması nedeniyle Dr. Arif Engin Çetin’i ödüle değer gördü. Arif Engin Çetin’e ödülünü Sağlık Bilimleri Seçici Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gül verdi.
Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Fatma Alibaz Öner’in “Femoral Ven Duvar Kalınlığı Ölçümü: Behçet Hastalığı İçin Yeni Bir Tanısal Test”Eserini Behçet Hastalığı Tanısında Yeni Bir Test Olarak Kullanılabilecek “Femoral Ven Duvar Kalınlığı Ölçümü” tanısını övgüye değer gördü.

Seçici Kurul 2022 yılında gerçekleşen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda tarihte ilk defa 5 dalda altın, 2 dalda bronz madalya kazanan, ekip olarak şampiyon olan ve tarihte bir ilke imza atan Kadın Boks Milli Takımı’nı devam eden ve devam edecek görünen performansı nedeniyle ödüle değer gördü.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler